MAKALE

Dünyanın Bütün Güzellikleri Adına

Dünyanın Bütün Güzellikleri Adına

Cartier en yeni yüksek mücevher koleksiyonunu dünyanın doğal ve kültürel güzelliklerini kutlamaya adıyor.

Fransız lüks mücevher markası Cartier, gösterişli bir yüksek mücevher koleksiyonuyla karşımızda. Geçtiğimiz haftalarda Madrid’de düzenlenen bir etkinlikle tanıtılan “Beautés du Monde” yani “Dünyanın Güzellikleri” adlı koleksiyon, isminden de anlaşılacağı gibi dünyamızın bize sunduğu güzellikleri kutluyor. Maison Cartier’nin güzelliği betimlerkenki benzersiz yaklaşımı, yeni koleksiyonda da kendini muhteşem bir şekilde gösteriyor.

İranlı oyuncu Golshifteh Farahani’nin yüzü olduğu koleksiyon, Cartier kardeşlerin gezegendeki güzellikleri inceleyip ve onlardan ilham alıp onları ustalıkla işlenmiş mücevherler olarak yeniden yaratma mirasına dayanıyor. Cartier’nin bu felsefesinin örnekleri arasında 1957 tarihli palmiye broşu ve 1975 tarihli timsah kolyeyi sayabiliriz. Cartier şimdi de hem eski hem de modern teknikleri ileri bir biçimde birleştirerek bu koleksiyonu ortaya çıkarmış.

Koleksiyondaki Iwana adlı kolye modelinde özel kesim ve birleştirme teknikleri timsah derisinin eşsiz dokusunu yaratmak için uygulanmış. Üç adet zümrüt ise timsahın sırt dikenlerini temsil ediyor. Üçgen motiflerle zenginleştirilen ve elmas ile zümrütlerle süslenen kolye geometrik mücevher tasarımlarının harika bir örneği.

Water Aspis adlı kolye modeli ise Cartier’nin “sur oeuvre” adlı tekniğiyle bir araya getirilmiş ve markanın en usta mücevhercilerinin yeteneklerinin bir kanıtı. Safir ve elmaslarla süslü kolyenin kıvrımlı birleşimi yılanlardan ilham alıyor. Apatura adlı kolye canlı renk tonlarını kelebeklerin kanat şekillerinin soyut bir yorumunda birleştiriyor. Kolyenin ortasından sarkan parça isteğe bağlı olarak çıkartılabiliyor ve bir broşa dönüşüyor. Nouchali adlı kolye ise ilhamını hayvanlardan değil bitkilerin güzelliğinden alıyor ve nilüfer çiçeğinin stilize bir şekilde mücevhere dönüşmüş hali olarak karşımıza çıkıyor.

Cartier, yeşil ve turuncu kombinasyonunu sergileyen Recif adlı kolyeyi tasarlarken, isminden de anlaşılacağı gibi mercan resiflerinden esinlenmiş. Rituel ise Amerika topraklarının eski uygarlıklarının geleneksel mücevherlerine saygı duruşunda bulunuyor.

Beautés du Monde ayrıca kendi içinde yedi farklı yüzükten oluşan bir de kapsül koleksiyon barındırıyor

 


Önerilen yazılar