Dünyanın En Ünlü Hacker ları

NASA’nın herkesten gizlediği UFO’larla ilgili en şaşırtıcı bilgilere ulaşan, Pentagon’un silahlanma stratejisini derinden izleyen, uluslararası çapta milyonlarca kredi kartı şifresini ele geçirip satan, kısaca sanal dünyada cirit atan bilgisayar korsanları hacker’ların birbirinden ilginç operasyonları ve tarihteki en ünlü hacker lar…

Siber dünyanın hackerlar’ı siyah ve beyaz şapkalılar olmak üzere, (–)  ve (+)  kutuplar gibi iki ayrı uçta yer alıyorlar. “Cracker” olarak da adlandırılan siyah şapkalılar hükümetlerin, kurumların ve bireylerin bilgisayarlarına girerek var olan kodu kırıyor, gizli bilgilerini çalıyor, hatta virüs bulaştırarak bilgisayar ağlarını çalışamaz hale getiriyor ya da yasadışı yaptırımlarıyla toplumda ciddi tehlike oluşturuyorlar. Beyaz şapkalılar ise bilgisayar şirketlerinin kadrolu elemanı olarak çalışıp, programların güvenlik açıklarını tespit ediyor; o bölümleri geliştirip, yeniliyor; günün yüksek teknolojisine göre modifiye ediyorlar. Böylece sistemler güvenlik boşluğunu kovalayan siyah şapkalılardan korunmuş oluyor. Aslında pek çok alanda olduğu gibi siber ortamda da iyilerle kötüler, beyaz ve siyah şapkalı hacker’lar arasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. İşte dünyanın en ünlü hacker ları ve onların akıllara durgunluk veren “sanal” hikayeleri:

Kevin Mitnick

Kevin Mitnick, FBI ın “en çok arananlar” listesinde yer alan ilk hacker. ABD tarihinin en azılı bilgisayar suçlusu olarak bilinen Kevin Mitnick; Nokia, Apple, Motorola ve Sun Microsystems gibi büyük telekomünikasyon şirketlerinin iletişim ağlarına girerek, programlarını kopyaladı; departmanların, bireylerin şifrelerine ve maillerine ulaşarak, özel dosyalarına girdi. İlk olarak 1979’da, 16 yaşındayken Dijital Equipment Corporation yani DEC sistemlerinin bilgisayar ağına girerek, şirketin yazılımlarını çaldı. DEC firması, bunun üzerine yazılımlarını yeniden düzenlemek zorunda kaldı ve 160 bin dolar zarara girdi. İşlediği suçların karşılığında, 1998 yılında ve 1995-2000 yılları arasında iki kez hapis cezasına mahkum edilen Mitnick, toplamda beş yıl hapis ve sekiz ay kamu hizmetinde çalışma cezası aldı. Şu an halen Amerika’da kurduğu kendi şirketinde, beyaz bir hacker olarak birçok firmaya bilgisayar güvenlik danışmanlığı hizmeti veriyor ve bilgisayar güvenlik sistemleri konusunda uluslararası seminerler düzenliyor. Zeki olduğu kadar esprili kişiliği ile de tanınan Mitnick, kendini hacker olarak değil “sosyalleşme mühendisi” olarak tanımlıyor. Hakkında Freedom Downtime ve Takedown adlı iki film yapılan Kevin Mitnick, The Art of Deception ve The Art of Intrusion adlı iki kitabın da yazarı.

115485138001_1170586383001_ari-origin06-arc-135-1316533189208_840x600

 

Gary McKinnon

‘Solo’ takma adını kullanan Gary Mckinnon, “UFO Hacker”ı olarak tanınıyor! Bir gün Pentagon’un bilgisayarlarında aniden şok etkisi yaratan şöyle bir mesaj belirir: “Benim adım Solo, sizin bilgisayar sisteminiz bir b..’a yaramaz! Tüm bilgisayar sisteminizi yerle bir edeceğim!” Gary McKinnon, 2001 yılının şubat ve 2002 yılının mart tarihleri arasında, 97 adet Amerikan Ordusu ve NASA bilgisayarını,13 ay süresince hack’ledi. Üstelik Mckinnon, bu operasyonu kız arkadaşının Londra’daki evinin çalışma odasından gerçekleştirdi. Solo yakalandığında, NASA’nın UFO’larla ilgili birçok bilgi sakladığını, bu operasyonu onlara ulaşmak için yaptığını söyledi. Amerikan Hükümeti yetkilileri, Mckinnon’un çok önemli gizli dosyalara giriş yaptığını, gönderdiği virüsle 300’den fazla bilgisayarı kullanılamaz hale getirdiğini, Amerikan Ordusu’nu 800 bin dolar zarara uğrattığını açıkladılar. 70 yıl hapis cezası istenen Gary McKinnon’a, otizimin bir türü olan Asperger sendromu teşhisi konulunca, cezası iptal edildi. Bu hastalığa bağlı olarak obsesif davranışları sosyal hayatında ciddi sorun teşkil eden Gary Mckinnon, bilgisayar konusunda tam bir dahi idi ve çok karmaşık sistemleri bile kolayca çözebiliyordu. 1966 doğumlu İskoçyalı Gary McKinnon, halen bir şirkette bilgisayar yazılım uzmanı olarak çalışıyor ve İngiltere’de yaşıyor.

gary-mckinnon-012_840x600

Adrian Lamo

Adrian Lamo, internet kafelerin ve kütüphanelerin bigisayar ve internet bağlantılarını kullandığı için “homeless hacker”, yani evsiz hacker olarak tanındı. Bununla birlikte Excite@Home, MCI WorldCom, Yahoo, Microsoft ve Google gibi en büyük network’e sahip şirketlerin güvenlik ağlarını kırmayı ve en gizli bilgilerine ulaşmayı başardı. Politikacılar ve Hollywood yıldızları başta olmak ünlü kişilerin profil şifrelerini ele geçiren, ayrıca FBI’ın bazı gizli dosyalarına sızarak, Amerikan Hükümeti’ne ait çok gizli bilgilere ulaşan Lamo’nun o bilgilerle ne yaptığı ise bilinmiyor. Adrian Lamo ayrıca holdinglerin veri tabanına girerek, onların güvenlik ağlarını kırıp, sonra da şirketleri arayıp, nerede güvenlik boşlukları olduğunu haber vermesiyle tanınıyor! The New York Times gazetesinin gizli bölümüne giriş yapmasıyla deşifre olan Lamo, FBI tarafından 15 ay boyunca arandı ve en sonunda bir alışveriş merkezinde yakalandı. Bunun sonucunda mahkeme Lamo’ya 65 bin dolar para cezası, 2 yıl gözaltı, altı ay ev hapsi ve iki yıl bilgisayara dokunmama cezası verdi. Şu anda dışarıda ve bilgisayar sistem analisti olarak çalışıyor.

adrian lamo_840x600

 

Vladimir Levin

Levin’in hikayesi, James Bond filmlerini aratmıyor. Rus hacker Vladimir Levin, 1994 yılında St. Petersburg, Rusya’da bulunan evindeki bilgisayarından Citibank müşterilerine ait hesaplara giriş yaparak, tam10 milyon doları kendi hesabına transfer etti. Levin bunu, müşterilerin hesap numaraları giriş şifrelerini ve hesap profil detaylarını elde ederek gerçekleştirdi. Hakkında tutuklama kararı çıkarıldıktan sonra ABD’ye nakledildi ve New York Adliyesi’nde mahkemeye çıkarıldı. Amerikan mahkemesi tarafından çaldığı 10 milyon doların karşılığı olarak 400 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Fakat bir süre sonra Vladimir Levin’in Citibank’in sistemini kıracak kadar teknik bilgisi olmadığı anlaşıldı. Uzun süren tahkikatlar sonucunda, bir Rus hacker grubunun banka giriş şifrelerini ve profil detaylarını Vladimir Levin’e 100 dolara sattığı ortaya çıktı.

vilademir_840x600

 

Kevin Poulsen

80’lerin siyah şapkalı hacker’ı Kevin Poulsen’in kod adı Dark Dante idi. Kevin Poulsen in en ünlü aktivitesi ise Los Angeles radyo istasyonlarından Kiss-FM’in, arayan 102. kişiye armağan edeceği Porsche marka arabayı, hileyle elde etmesi oldu. Zaten öncesinde radyo kanallarını hack’lediği için bu iş Dante için hiç de zor olmamıştı. Ayrıca gençliğinde, gazete ilanlarındaki 1-800’lü numaraların ağına girerek, “tele kız” servisleri için yapılan kredi kartı ödemelerinden komisyon almanın yolunu bulmuştu. FBI’ın uzun soruşturmalarının ardından 1991 yılında tutuklanan Kevin Poulsen, 5 yıl hapis cezası aldı ve cezasını çekti. Şimdi dışarıda ve gazetecilik yapıyor. Wired News adlı dergide genel yayın yönetmeni olarak çalışıyor ve kamu yararına işler yapıyor. Öyle ki MySpace profillerinden deşifre ettiği 744 seks suçlusu hakkında yazdığı ayrıntılı makale, tüm dünyada şok etkisi yarattı. Kevin Poulsen 6 ay boyunca çalışarak tasarladığı programla, MySpace’de 1 milyon kişinin profilini taradı ve farklı adlarla girip, küçük çocukları ve gençleri taciz eden sapık ruhlu yaşlı adamları deşifre etti. Böylece bu isimlerden bazılarının cinsel tacizden mahkemeye çıkarılmalarında ve ceza almalarında önemli bir rol üstlenmiş oldu.

kevin-1_840x600

Stephen Wozniak

Ev yapımı “mavi kutu”dan, yüksek teknolojinin simgesi “elma”ya! Apple ın “Woz” lakaplı kurucu yöneticisi Stephen Wozniak, gençliğinde  beyaz bir hacker’dı. Bilgisayar programcısı ve elektronik mühendisi olan Wozniak, Steve Jobs ve Ronald Wayne ile beraber Apple ı kurdu ve bilgisayar dünyasında büyük bir devrim başlattı. Öyle ki Apple I ve Apple II aslında Stephen Wozniak’ın icadıdır. Kaliforniya Üniversitesi’nde okurken kendisi ve arkadaşları için internetten sınırsız, uzun mesafe telefon görüşmesi yapabilen bir sistem icat etti ve adını “Blue box” yani mavi kutu koydu. Berkeley Blue lakaplı genç Wozniak, blue box’ları üniversitedeki arkadaşlarına hediye ediyordu. Daha sonraki yıllarda Apple’la birlikte çok büyük buluşlara imza atan Stephen Wozniak, “Eğer Blue Box’ı yapmamış, o sistemi bulmamış olsaydık, bugün Apple da olmazdı” diyor ve Blue Box’ın bir başlangıç, teknolojilerinde çok önemli bir adım olduğunu özellikle vurguluyor.

Steve-Wozniak-The-Trent_840x600

Robert Tappan Morris

Dünyanın ilk virüs-solucan yazılımı, ünlü “Morris Worm”un yaratıcısı olan Robert Tappan Morris, bu programı aslında internetin ve onun yayılım kapasitesinin ne kadar büyük olduğunu test etmek için yarattığını iddia etti. Virüs yazılımı, 2 Kasım 1988 tarihinde, Amerikan Ordusu, araştırma merkezleri ve üniversiteler başta olmak üzere 6000’den fazla bilgisayar sisteminin çökmesine ve çalışamaz hale gelmesine neden oldu. Yarattığı Worm virüsü ile 15 milyon dolardan fazla zarar yaratan Morris, uzun soruşturmalar sonucunda yakalandı. Üç yıl hapis cezası alan ünlü hacker, ayrıca 400 saat sosyal hizmet yaptı ve 10.500 dolar para cezası ödedi. Şu an Massachusetts Üniversitesi Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor…

robert_840x600

Pınar Efe