MAKALE

Dünyanın En Ünlü Tabloları

Dünyanın En Ünlü Tabloları

Sanat tarihine damgasını vurmuş bu 10 eserden kaç tanesini gördünüz?

Picasso imzalı barış sembolü Guernica’dan Johannes Vermeer’in İnci Küpeli Kız’ına, Leonardo Da Vinci’nin gizemli Mona Lisa’sından Vincent Van Gogh’un Yıldızlı Gece’sine, en ünlü eserler… Hepsi birer ikon olan bu ünlü tabloları yakından görmek hepimizin en çok istediği şeylerden biri. O halde ne dersiniz bu muhteşem bayapıtlara ve onların ardındaki hikayelere bir göz atalım mı?

İşte dünyanın en önemli 10 tablosu…

Girl with a Pearl Earring (İnci Küpeli Kız), Johannes Vermeer

1665 yılı civarında yapılmış olan bu ünlü eser, Hollanda’daki Mauritshuis Galerisi’nde sergileniyor. Kimilerine göre İnci Küpeli Kız ressam Vermeer’in öz kızı, kimilerine göre bir yakını, kimilerine göre ise evindeki hizmetçisi. Sonradan yapılan araştırmalara göre ise Vermeer’in kızının yaşıyla tablonun yapıldığı yılın bağdaşmadığı ortaya çıktı.

Guernica, Pablo Picasso

İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanya’sına ait 28 bomba tarafından vurulan Guernica şehrinin Picasso’daki yansımalarını gördüğümüz şahane bir eser. Ayrıca bir Nazi Subayı, Guernica’ya bakıp Picasso’ya, “Bunu siz mi yaptınız?” diye sorduğunda ünlü ressam ona “Hayır, siz yaptınız” cevabını vermiş. 1937 yılında yapılan bu eser ABD New York’taki Museum of Modern Art’ta (MoMA) sergileniyor.

The Starry Night (Yıldızlı Gece), Vincent Van Gogh

Van Gogh, kardeşi Theo Van Gogh’a yazdığı mektupta, The Starry Night (Yıldızlı Gece) ile alakalı şöyle diyor: “Demir parmaklıklı penceremde adeta bir buğday tarlası görüyorum. Sabahları ise gün doğumunu tüm ihtişamıyla izliyorum”. Tablonun 25 Mayıs 1889 tarihinde, saat 04.40’ta resmedildiği biliniyor. Günümüzde Museum of Modern Art’ta (MoMA) sergileniyor.

The Kiss (Öpücük), Gustav Klimt

Gustav Klimt, The Kiss adlı ünlü eserini 1908 yılında tamamladı. Klimt’in karakteristik stilini yansıtan The Kiss (Öpücük), zaman ve mekanın dışında öpüşen bir çiftin tasviri. Avusturya Viyana’daki Belvedere Galerisi’nde sergileniyor ve galerinin en rağbet gören eseri. The Kiss’de bir uçurumun yamacında duran ve öpüşen çift, resmin odak noktası olarak betimleniyor.

The Scream (Çığlık), Edvard Munch

Doğanın çığlığı olarak da bilinen The Scream (Çığlık), Norveçli ressam Edvard Munch’un yaptığı dört Çığlık tablosundan bir tanesi. 1893’te yaptığı yağlı boya ilk versiyonu Oslo’daki Ulusal Galeri’de; aynı tarihteki pastel versiyonu ile 1910’daki diğer yağlı boya versiyonu yine Oslo’da Munch Müzesi’nde sergileniyor. Bilindiği üzere tablo, Wes Craven’in korku klasiği Scream’e de ilham oldu.

Mona Lisa, Leonardo Da Vinci

Dünyanın en önemli sanat eseri olarak bilinen Mona Lisa, birçok kez çalınmasına karşın şu anda Paris’teki Louvre Müzesi’nde, kurşun geçirmeyen bir camın ardında sergileniyor. 16. yüzyılda yapılmış bir yağlı boya portresi olan Mona Lisa, Rönesans’ın en önemli ressamlarından Leonardo Da Vinci’nin eseri ve gizemi ile sırları yüzyılları aşkın bir süredir konuşulmaya devam ediyor. Hala kesin olarak bilinmese de Leonardo Da Vinci’nin tabloda Floransalı tüccar Francesco del Giocondo’nun karısını resmettiği söyleniyor.

The Last Supper (Son Akşam Yemeği), Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci’nin bu eserindeki an, yani “Son Akşam Yemeği”, dört İncil’de de yer alıyor. Hazreti İsa’nın bir havarisi tarafından ihanete uğradığı günden önceki akşam yenen yemekte, Hz. İsa ihanetten haberinin olduğunu açıklıyor. Resimdeki havarilerin şaşkınlığı ve korkusu da bu açıklamadan kaynaklanıyor.

Son Akşam Yemeği, herhangi bir müzede sergilenmiyor. İtalya’nın Milano kentindeki bir manastırda yer alan resmi başka bir yere transfer etmek boyutları nedeniyle neredeyse imkansız. Da Vinci bu resmi 1495 yılında Santa Maria delle Grazie Manastırı‘nın yemek salonunun duvarına resmetmiş.

The Birth of Venus (Venüs’ün Doğuşu), Sandro Botticelli

Deniz kabuğundan doğan Venüs’ün etkileyici güzelliği daima akıllarda. The Birth of Venus, eserlerindeki zengin ayrıntılarla dikkat çeken Boticelli’nin 1484 tarihli eseri. Eser ressamın güzelliğe olan tutkusunun tuvale dökülmüş hali adeta. The Birth of Venus Floransa’daki Uffizi Galerisi’nde sergileniyor.

The Creation of Adam (Adem’in Yaratılışı), Michelangelo Buonarroti

Heykellerinde ve resimlerinde ideal insan tasvirleriyle tanınan Michelangelo Buonarroti, Rönesans’ın en önemli sanatçılarından. The Creation of Adam‘da Hıristiyanlıkta Tanrı’nın Adem’e hayat üflemesinin betimlendiği sahne resmediliyor. Bu önemli eserde Tanrı’nın Adem’i kendi suretinde yarattığına ilişkin bir gönderme de var. İtalyan sanatçı Michelangelo Buonarroti tarafından 1508-1512 döneminde yapılan tablo Sistine Şapeli’nin tavanını süslemeye devam ediyor.

The Persistence of Memory (Belleğin Azmi), Salvador Dali

Belleğin Azmi (The Persistence of Memory), 1931 tarihli bir Salvador Dali tablosu. Salvador Dali’nin en ünlü tablolarından olan eser, Yumuşak Saatler veya Eriyen Saatler olarak da isimlendiriliyor. New York’taki (MoMA) yer alan tablo, bu şehirde ilk kez 1932’de sergilendiğinde Salvador Dali tabloyu 250 dolara satmış.

Yazar: Doğuş Bengi

 


Önerilen yazılar