MAKALE

Eviniz Kışa Hazır Mı

Eviniz Kışa Hazır Mı

Yaklaşan kış mevsimi için evinizin dekorasyonunda ne gibi değişiklikler yapmalısınız?

Havaların soğumasıyla birlikte evlerde de kış hazırlıkları başladı. Evinizin atmosferinde yapacağınız küçük değişikliklerle kendinizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak sıcacık hissedebilirsiniz. İşte Luxury Stone ve Billionaire Furniture Kurucusu İç Mimar Merve Aycan’dan kış için ev dekorasyon tüyoları…

Her mevsimin ayrı bir rengi var; ilkbaharda çiçek renkleri, sonbaharda kurumuş yaprakların rengi olan turuncu tonlar, yazın ise sarı ve deniz mavisi tonları gibi… Kışın rengi ise kar beyazı. Elbette her mevsim duvarların rengini değiştirmek mümkün değil ancak kullanacağınız aksesuarlarla bile evinizin atmosferini değiştirebilirsiniz. Kışın kullanacağınız aksesuarlarda beyazın yanı sıra renk olarak krem, kahverengi, sıcak kırmızı tonlarının da tercih edebilirsiniz.

Mobilyaların üstüne farklı örtü ve battaniyeler yerleştirilebilir, böylelikle hem görüntüyü güzelleştirebilir hem de daha sıcak bir ortam yaratabilirsiniz. Kışın bir diğer vazgeçilmezi ise mumlar. Oturma odasından yatak odasına her odada farklı boyutlarda mumlar kullanabilirsiniz. Ayrıca daha çok konfor aradığımız kış mevsiminde oturma odalarındaki yastık sayısı artırılabilir. Sıcak bir ortam için daha büyük halılar da kullanmanız mümkün.

Kışın evde daha çok vakit geçiriyoruz, bu nedenle uygun bir odanızın bir kısmını dinlenme alanı ya da okuma köşesi olarak dekore edebilirsiniz. Özellikle de burayı pencereyi gören bir yer olarak düzenlerseniz, karın ya da yağmurun yağışını izleyebilir, günün yorgunluğunu burada atabilirsiniz. Havanın erken saatlerde kararması ve güneşin daha az etkili olması nedeniyle kışın aydınlatmaya daha çok ihtiyaç duyarız, bu nedenle evdeki aydınlatma sayısını da artırabilirsiniz.

Gelelim evin fiziksel olarak ısınmasına. Artık evlerin çoğunda ısınmak için kombi kullanılıyor. Doğalgaz ve tasarruf yöntemleriyle hem evi hızlı ısıtmak hem de ısıyı ev içinde tutmanın birçok yöntemi var. Bu sayede ortalama yüzde 30 ile yüzde 50 arasında tasarruf sağlamak mümkün. Bunların en başında kombinizin yıllık bakımlarını yaptırmak geliyor. Ayrıca, kombi balkonda ise borularda yalıtım yapmalı, kalorifer peteklerinin önünde veya üstünde mobilya, saksı, çamaşır, perde gibi şeyler bulundurmamalısınız. Eşyalarınızı doğru yerleştirmeli, yatak, masa ve sandalyeleri dış duvarlardan uzak konumlandırmalısınız.

Kapı ve pencerelerinizin ısı sızdırmadığından emin olmalı, geceleri perde, panjur ve rüzgarlıkları kapalı tutmalı, gündüz ise pencerelerden içeri güneş ışığı girmesini sağlamalısınız. Yine gece uyurken pencerelerde kalın perdeler kullanırsanız ısıyı daha iyi korumuş olursunuz.

Eğer kombiyi yeni satın alacaksanız, onu evin veya işyerinin büyüklüğüne göre seçmeli ve yoğuşmalı kombi tercih etmelisiniz. Radyatör peteklerini 2 yılda bir temizletmeli, dereceyi daha kolay kontrol etmek için peteklerde termostatik vana kullanmalısınız.


Önerilen yazılar