MAKALE

FIFTYSIX® Day – Date Retro Tarzıyla Büyülüyo...

FIFTYSIX® Day – Date Retro Tarzıyla Büyülüyor

Vacheron Constantin, 1956 yılına ait bir modelinden esinlenen ve retro tarzıyla dikkatleri üzerine çeken FIFTYSIX® Day – Date ile karşınızda!

İsviçre’nin önde gelen saat markalarından Vacheron Constantin tarafından, ilk kez 1956 yılında Referans 6073 koduyla tanıtılan FIFTYSIX® Day –Date, ilhamını markanın 1950’lerde ortaya koyduğu üst düzey yaratıcılıktan alıyor. Markanın o döneme ait tüm modellerinde olduğu gibi, Referans 6073’ün orijinalliğini de, kadranın klasikliği ile kasanın cesur tasarımı arasındaki kontrast ortaya çıkarıyor.

FIFTYSIX® koleksiyonunun tüm versiyonlarında yeni bir kalibreye sahip otomatik bir mekanizma tercih edilirken, saatlerin transparan arka kapağı bu koleksiyon için tasarlanan yeni rotorunun keyifle seyredilebilmesini sağlıyor. 22 Ayar altın üzerine açık olarak çalışılmış rotor, markanın logosunu çağrıştıran Maltese cross uygulaması, buzlu helezon finisajı, cilalı ve saten mat yapısı ile tüm modellerin imza niteliğindeki tasarımını ön plana çıkarıyor.

Gün ve tarih fonksiyonlarına sahip FIFTYSIX® Day-Date, aynı zamanda çelik veya 18 ayar 5N pembe altından 40 mm’lik kasasıyla, otomatik mekanizması kalibre 2475 SC/2’nin sergilediği ilave fonksiyonlara da sahip. Kalibre 2475 SC/2, saat 9 konumunda yer alan gün göstergesi, saat 3 konumunda yer alan tarih göstergesi ve saat 6 konumundaki güç rezervi göstergesi ile koleksiyonun karakteristik yüzünü koruyor. Aynı zamanda iki adet helezon tasarımlı sayacın sunduğu kontrastla vurgulanan, çift güneş ışığı efektli opalin kadranıyla öne çıkıyor.

Altın rakamları, indeksleri ve saat ile dakika ibreleri, FIFTYSIX® Day-Date’in kadranını vurgularken, versiyona bağlı olarak tercih edilen, markanın logosunu çağrıştıran Maltese cross biçimindeki çelik kilitli klips veya altın tokası ile timsah derisi kayış, muhteşem tasarımı kusursuzca tamamlıyor.

FIFTYSIX® ailesinin Complete Calender işlevli bir diğer modeli ise koleksiyonun en gözde parçaları arasında yer alıyor. Saatin yapısı ve en üst düzey hassaslığı sayesinde, ayın evreleri fonksiyonunun sadece 122 yılda bir ayarlanması ve güneş ışığı efektine sahip opalin kadranı, özellikle saat uzmanları ile koleksiyonerlerin dikkatini çekiyor. Koleksiyona özgü kadran, ayı ve haftanın gününü gösteren, saat 12 konumunda yer alan iki adet dikdörtgen biçiminde pencereyle tamamlanıyor. Tarihler, merkezi altın ibreyle takip edilirken, saat 6 konumunda yer alan ay diskinin üzerinde, geceyi gösteren koyu mavi gökyüzü ve 18 ayar altından oluşan iki adet ay figürü bulunuyor.

40 mm çapında, çelik ya da 18 ayar 5N pembe altından kasa; altın rakamlar, indeksler ve ibreler, modele göre çelik kilitli klipsle ya da pembe altın toka ve timsah derisi kayış ile tamamlanabiliyor.

Vacheron Constantin FIFTYSIX® Complete Calender modeli, stil sahibi karakteri ile mekanik fonksiyonların büyüsünü mükemmel bir şekilde harmanlayarak saat tutkunlarının beğenisine sunuluyor.


Önerilen yazılar