Fonksiyonel Tıp ve Estetik

Fonksiyonel tıp yöntemlerinin ışığında sağlıkla gelen güzellik…

Fonksiyonel tıp, “Daha iyi olmaya çalışmayan iyi olarak da kalamaz” düsturuyla, sadece hasta kişilerin değil, sağlıklı kişilerin de daha sağlıklı olmaları için uygulanan bir tıp disiplini. Fonksiyonel tıp kişiyi daha sağlıklı halie getirmesi nedeniyle ona gençlik ve dinamizm de sağlar.

Hastalık yoktur, hasta vardır yaklaşımı ile, fonksiyonel tıp hekimiyle görüşme en az bir saat sürer. Kişiye sağlıklı bir şekilde yaşamasını öğretmek ana amaçtır. Kişiye özel ve bütünsel bir yaklaşım gerektirir. Bu nedenle fonksiyonel tıp hekimi, kişinin sağlıkla ilgili geçmiş ve güncel verilerini inceler; ileri teknolojik tetkiklerini de ekleyerek kişinin sağlık hikayesini özümser ve özümsetir.

Genetik ve epigenetik faktörler, yaşam tarzı ve çevresel etkileşimler, sağlık için önemli etmenlerdir ve bunlar mevcut durumun değerlendirilmesinde tetikleyici faktörler ortaya çıkarılmalıdır. Bu faktörler mikrobiyom analizleri, metal saptama, mineral, vitamin, anti-oksidan, hormon düzeylerinin tayini, idrar, tükürük, kan ve hücre içi analizleriyle saptanır.

Kişinin detoks safhasına göre, ona yerine koyma ve toksin uzaklaştırma tedavileri verilir; bu esnada kişinin yaşam tarzı, beslenme şekli düzenlenir. Pozitif zihinsel tavrı sağlayan egzersizler ve spor, hayatına eklenir ya da bunları yapmakta olan kişilere daha etkili sonuç alması yönünde yardımcı olunur.

Pasteur “Patojenin önemi yok, önemli olan savaş alanın kendisidir” demiştir. Buradaki savaş alanı psişik ve fizyolojik bedenlerimizdir. Doğada bakteriler ve diğer tek hücreli canlılar oksijenle ve oksijensiz olarak yaşamlarını sürdürürler. Bedenlerimiz de doğanın bir parçası olduğu için mikroorganizmaların yaşam alanlarıdır. Özellikle yeme-içme, solunum ve derimiz aracılığıyla aldığımız ve bedenimizde bizimle yaşayan mikroorganizmalar bir savaş içindedir. Günümüzün toksik dünyasında, aynı yollarla bedenlerimize aldığımız toksinler de bizi ister istemez bu savaş alanında bir taraf haline getirir. Bilimsel temele dayalı ileri teknolojili testler bizim bu savaştaki ajanlarımızdır. Kişiye özel sonuçlarla, besin takviyesi, hormon replasmanı, doğru probiyotikler, beslenme düzenimizle pozitif bir zihinsel tavır oluşturulur.

İş, aile, finans gibi psikolojik nedenlerden dolayı stres baş gösterebilir. Egzersiz eksikliği, ekrana çok fazla bakmak, abur cubur beslenmek, toksik yaşam tarzı veya yaşam ortamı ve dengesiz hormonlar gibi fiziksel olaylardan dolayı da stres olabilir. Bu durumlarla başa çıkabilmek için stresi etkili bir şekilde yönetebilmek ve gece boyunca yüksek kalitede uyku uyumak gerekir.

Fonksiyonel tıbbın strese karşı formülleri arasında, beyaz ekmek, un, pirinç ve patates tüketimini azaltmak, düzenli uyku ritmini geliştirmek, tam karanlık ve sessiz bir ortamda uyumak, günde en az 20 dakika güneş ışığına maruz kalmak gibi çözümler bulunur. Hala uyku sorunu yaşamaya devam ederseniz, gıda hassasiyeti, tiroit sorunları, menapoz, andropoz, fibromiyalji, kronik yorgunluk sendromu, ağır metal toksisitesi, stres ve depresyon dahil olmak üzere, uykuyu bozabilecek diğer sorunlara el atmalısınız…

Sorunlarınızın kaynağını keşfettikten sonra, ağızdan alınan takviyeler dışında, klinikte uygulanan damar-içi desteklerle birlikte daha sağlıklı olmanız mümkün. Bu da beraberinde gençleşmeyi ve dinçleşmeyi getirecek.

Yediğimiz, içtiğimiz kontrolümüz altına alınabilir. Ancak soluduğumuz hava, özellikle de şehir hayatında, çevre faktörlerinin etkisi altında olduğundan onu bertaraf edemeyebiliriz. Solunum dışında derimiz, ikinci oksijen alım kaynağımızdır. Klinikte uygulanan ozon sauna, doğal yolla vücudumuza etkin oksijen sağlayan bir yöntemdir. Oksijen kaynağı olan cildimizin temizliği ve bakımı, sağlımız için çok önemlidir.

Sosyal bir canlı olan insanın, diğer insanlarla iletişime geçtiği ilk yeri yüzüdür. Bu nedenle yüzlerinin görünümü insanlar için hem sağlıksal hem sosyal açıdan önemlidir. Klinikte uygulanan Hydra-Facial cilt bakımı ile cildin derinlemesine temizliği ve nemlenmesi sağlanır, ölü cilt hücrelerinin atılmasıyla cilt nefes alır. Sağlıklı bir ciltte çizgi ve kırışıklıklar yok olur. Günümüz insanı, ister kadın ister erkek olsun, güzel görünme isteğindedir; bunun en iyi ve en sağlıklı yöntemlerinden biri de Hyda-Facial’dır.

Fonksiyonel tıp, ekip çalışması içerisinde yapılır. Fonksiyonel tıp doktoru, diğer branş hekimleri, özellikle de jinekoloji ve üroloji hekimleri ile eczacılar ve ileri teknolojik laboratuvarlardaki biyokimya uzmanları, diyetisyenler, spor hocalarıyla birlikte çalışır. Fonksiyonel tıp, bu ekip anlayışı ile içsel sağlık ve gençleşmeyi hedefler.

İnsanoğlunun her çağda önemsediği güzel görünme dürtüsü, günümüzde estetik cerrahinin ve medikal estetiğin konusu olsa da fiziksel olarak güzel bir görünüm, içsel sağlıkla birlikte olmadan düşünülemez.

Unutmayın; “Sağlıklı olan güzeldir. Güzel olan daha güzeli arar…”

Yazar: Dr. Aytül Gencer

Fonksiyonel Bütüncül Tıp
www.draytulgencer.com
https//www.instagram.com/draytulgencer
Tel:+90 212 241 46 24
Gsm/WhatsApp :05324174915

Klinik: https://www.quartzclinique.com/
Quartz Clinique Nişantaşı
Harbiye Mah. Abdi İpekçi Cad. Park No:19-1 Kat:2 Nişantaşı-Şişli-İstanbul-Türkiye 34367
Mail: info@quartzclinique.com
Telefon: +90 212 241 46 24
WhatsApp: +90 530 068 44 33


Önerilen yazılar