MAKALE

Gerçekle Sanalın Sıra Dışı Buluşması

Gerçekle Sanalın Sıra Dışı Buluşması

Dijital sanat gerçekle sanalı buluşturuyor ve sıradan görünen binalar bambaşka formlara bürünüyor.

Gelişmiş tasarım teknolojileri sanatçıların sınırsız hayal gücüyle birleştiğinde ortaya gerçeklik algımızı bozan sıra dışı yapıtlar çıkıyor. Bunların en son örneği de 3D grafiklerle yarattığı eserlerini Instagram’da sergileye rek0De isimli sanatçı.

 

Dijital sanatı kullanarak dünyanın dört bir yanındaki şehirlerden seçtiği binaları kendince yeniden tasarlayan rek0de, bu binalara insan yüzleri, rengarenk balonlar, yumurtalar ve hatta ahtopot ya da köpek balığı gibi hayvanları entegre ediyor. Ortaya çıkan görsel ve videolar ise ilk bakışta gerçek sanılacak denli çarpıcı.

rek0de’nin render teknolojisiyle yarattığı 3D grafik eserlerini sunma şekli de bu gerçekçiliği destekler nitelikte. Eserlerin video ya da fotoğrafları öyle açılardan çekiliyor ki, sanki kameranın arkasında gerçekten de o sırada sokaktan geçen birinin olduğu hissi yaratılıyor.

Dijital sanatı gerçekle birleştirerek sürrealizme yepyeni bir bakış açısıyla yaklaşan rec0de, etafımızdaki gündelik görüntüleri kusursuz bir başarı ve zekice bir yaratıcılıkla değiştiriyor. Böylece gerçek gerçekdışı, gerçekdışı ise gerçek oluyor ve dokunduğu tüm yapıların formları, sanal dünyada sonsuza dek başkalaşıyor.

https://www.instagram.com/p/B8jlXLHlb8s/

https://www.instagram.com/p/Bwb3ItVDu5u/


Önerilen yazılar