MAKALE

Güne Sporla Başlamak İmkansız Değil

Güne Sporla Başlamak İmkansız Değil

Spor rutininizi sabah saatlerine taşımak istiyorsanız bu önerilerimize mutlaka kulak verin!

Ucunda erken kalkma gerekliliği olduğundan sabah sporuna pek fazla kişi sıcak bakmıyor genelde, çünkü sabah uykusunun neredeyse vazgeçilmez olduğunu hepimiz çok iyi bildiğimizden genellikle spor yapmak için akşam saatlerini tercih ediyoruz. Ancak yoğun bir iş ya da okul gününün ardından spor yapmak iyi bir fikir olsa da, biliyoruz ki, günün sonunda doğruca eve gidip kendini yatağa atmak isteği de ağır basabiliyor.

İşte bu yüzden, aslında günün stresli yoğunluğu başlamadan yapılan spor, hem günün akışını bozmuyor hem de daha verimli oluyor. Sabahları spor yapmayı bir alışkanlık haline getirebilmeniz için bu önerilerimizi takip edebilirsiniz.

Özel Ders Satın Alın

Para ödediğimiz herhangi bir şeyi tam olarak değerlendiremediğimizde psikolojik olarak suçluluk duyuyoruz. Aynı şey spor için de geçerli. Spor için para ödeyenlerde devamlılığın daha çok olduğu gözlemleniyor.

Bir Profesyonelle Çalışın

Spor yaparken sizi motive edecek ve amacına ulaşmanız için size yardımcı olacak birinin varlığı çok faydalı olacak. Bu konuda kişisel bir eğitmenden destek alabilirsiniz. Buna bütçe ayırmak istemiyorsanız bir arkadaşınızla da spor yapabilirsiniz.

Erken Uyuyun

Gece yarısından sonra uyuduğunuzda, “Sabah 6’da kalkıp koşuya gideceğim,” sözünü tutamayacağınız çok belli. Zinde olmak ve spor yapmak için yeterli enerjiye sahip olmak istiyorsanız ortalama 7 saat uyumalısınız.

Spor Kıyafetlerinizi Akşamdan Hazırlayın

Sabahları spor için daha motive olmak istiyorsanız kıyafetlerinizi akşamdan hazırlayabilirsiniz. Hem bu zaman kazanmanızı da sağlayacak!

Koşun

Kondisyonsuz maraton koşmak elbette mantıklı değil, ancak herkese açık koşulara kayıt olup, o güne kadar kendinizi hazırlayabilirsiniz. Bu sizin için iyi bir motivasyon kaynağı olacak.

Perdeleriniz Açık Uyuyun

Perdelerin açık uyursanız güneş ışığı doğal alarmınız olacak. Çünkü güneş ışığı odanızı doldururken uyanmamanız mümkün değil. Bir diğer alternatif olarak uyanır uyanmaz odanızın ışıklarını açabilirsiniz.

Hedef Belirleyin

Kollarınızı mı şekillendirmek istiyorsunuz? 5 km’lik bir koşu hedefiniz mi var? Hedefinizi net bir şekilde belirleyin ve sonra onu gerçekleştirin.

Sabah Rutininizi Basitleştirin

Sabah uyanır uyanmaz kahve tüketmeye çalışın. Öğle yemeğini ise bir gece önceden hazırlayın. Böylece sabahları zaman kazanmış olacaksınız.

Birden Fazla Alarm Kurun ve Telefonu Yataktan Uzak Bir Yerde Bırakın

İlk alarmla yataktan kalkmak epey zor değil mi? Sık aralıklarla çalan birden fazla alarm sizi rahatsız edecek ve hemen ulaşamayacağınız telefonu susturmak için yataktan kalkmak zorunda kalacaksınız.

Uyumadan Önce Ağır Yemekler Yemekten Kaçının

Uyumadan önce tükettiğiniz ağır öğünler uyku kalitenizi düşürür. Zinde uyanmak istiyorsanız buna da mutlaka dikkat etmelisiniz.

Kaynak: http://fitblog.com.tr


Önerilen yazılar