Güneş Çarpmasından Korunmanın 5 Yolu

Yıllar geçtikçe güneş ışınlarının zararları artıyor. Peki güneş çarpmasından korunmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Çok sıcak günler yaşıyoruz. Bazılarımız her gün işe gitmek ve çalışmak zorunda. Dolayısıyla  sokağa çıktığımız her an güneş ışınlarına maruz kalıyoruz. Yaz mevsiminin en büyük risklerinden biri ise, güneş çarpması. Bu durum kendini halsizlik, baş dönmesi, bulantı, baş ağrısı olarak gösteriyor. Bu şikayetlerle karşılaştığınızda yapmanız gerekenler ise çok önemli.

Güneş Çarpmasından Korunmak İçin Almanız Gereken Önlemler

•    Bol su için. Bu sıcaklarda sadece terlediğiniz zaman değil düzenli olarak, özellikle dışarıdaysanız su için. Susadığınızda su yerine asla başka bir asitli içecek ya da meyve suyu tüketmeyin.

•    Açık renkli ve pamuklu kıyafetler giyin. Yaz boyu giydiğiniz renkler de güneşin zararlı etkilerinden korunmanız açısından önemli. Terinizi emen pamuklu kıyafetleri tercih edin.

•    Özellikle öğle saatlerinde dışarı çıktığınızda mutlaka güneş gözlüğü ve şapka takın. Güneş koruyucu kremi cildinizin açıkta kalan her yerine sürün.

•    Eğer spor yapıyorsanız, egzersizlerinizi sabah ve akşam saatlerinde yapmaya özen gösterin.

•    Kapalı bir alanda bulunuyorsanız mutlaka mekanı havalandırın. Pencere varsa açın veya en azından klima ile havanın değişmesini sağlayın.

gunescarpmasi_03 gunescarpmasi_02


Önerilen yazılar