Haftanın Etkinlikleri

Konserlerden tiyatrolara, sergilerden vizyondaki filmlere, haftanın kaçırılmaması gereken etkinlikleriyle hayatın ritmini tutun!

KONSER

Korhan Futacı ve Kara Orkestra

28 Mart – KadıköySahne

Organik bağlarla birbirine kenetlenmiş zengin bir orkestral doku yaratan Korhan Futacı ve Kara Orkestra, İstanbul’un kendine has kaosunu ve deliliğini çok renkli müzikal bir hikayeye dönüştürüyor. Adeta yüksek bilinçli bir makine gibi çalışan grup, her biri birbirinden farklı bir ritüele dönüşen konserlerinde izleyicilerine alemler ötesi deneyimler yaşatıyor. Bu ilginç müzik deneyimi KadıköySahne’de.

W Istanbul Presents: Bora Uzer

29 Mart – W Lounge

Bazılarınız onu Kangroove grubunun solisti olarak hatırlayacaktır. Genç yaşta grubuyla başladığı müzik kariyerine 2009’da yayınladığı ilk albümü B1 ile devam eden Bora Uzer, geçtiğiniz Ocak ayında da Benim Umrumda adlı albümünü yayınladı. W Lounge’un ayrıcalıklı atmosferinde gerçekleşecek bu eğlenceli konseri kaçırmayın.

25. İstanbul Caz Festivali Özel Konseri: LP

31 Mart / Congresium Ankara

1 Nisan / Zorlu PSM

“Lost On You” şarkısıyla geçtiğimiz yıldan beri her yerde dinlediğimiz Laura Pergolizzi, nam-ı diğer LP İstanbul ve Ankara’ya geliyor. Dünya çapında tanınan, şarkıcı, söz yazarı, asi ses LP, müziğin yıldız isimleri Rihanna, Cher, Backstreet Boys, Cher Lloyd ve gibi birçok isim için hit şarkılar yazdı, ardından 2014 yılında ilk büyük çıkışını “Forever For Now” adlı albümü ile yaptı. 2016’da diğer bir albümü “Death Valley”yi dinleyicisiyle paylaşan sanatçının bu albümde yer alan “Lost On You” şarkısı, YouTube’da 170 milyon, Spotify’da 80 milyon dinlendi. Hit şarkılarla dopdolu, unutulmaz bir konsere hazır olun.

Burhan Öcal’s Bosphorus Sextet

29 Mart – June Caz, Ankara

Vurmalı çalgılar virtüözü ve darbuka ustası Burhan Öçal, yanına kendisi gibi usta müzisyenleri de alarak Ankara’da kaliteli caz müziğin adresi olan June Caz sahnesine çıkıyor. Bosphorus Sextet’in kaliteli melodileriyle kulaklarınızın pasını silmek için bu konseri kaçırmayın.

İncesaz – Tiyatro Tadında Konser

31 Mart – Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

2. Karşıyaka Tiyatro Festivali kapsamında sahne alacak İncesaz, “Tiyatro Tadında Konser” ismini verdikleri bu çok özel etkinlikle İzmirli müzikseverlerle Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu‘nda buluşacak. Hem kendilerine ait hem de geleneksel şarkıları özgün üsluplarıyla yorumlayan grup, bakalım bu konserde izleyicileri için ne gibi sürprizler hazırlıyor?

PARTİ

Y2K Millennium Party

31 Mart – Babylon

Babylon’un kült haline gelen Oldies But Goldies konsepti bu kez zamanı biraz daha ileri sarıyor ve milenyum kuşağına yöneliyor. Y2K Millennium Party’de sizi, Rihanna’dan Linkin Park’a, Justin Timberlake’ten Blink 182’ye, Destiny’s Child’dan Eminem’e kadar gençliğinizden ya da çocukluğunuzdan farklı tarzlarda müzikler bekliyor.

FESTİVAL

ETHOS Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali

26 Mart – 5 Nisan

Dünya Tiyatrolar Günü’nün kutlandığı bu özel haftada Ankara ETHOS Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. “Sahneleri şenlendirmek, sokakları sanat sokağına dönüştürmek” amacıyla düzenlenen festival, ulusal ve uluslararası düzeydeki, özel ve amatör tiyatro topluluklarını bir araya getirerek tiyatro tutkunlarına birbirinden değerli eserler sunuyor.

SAHNE SANATLARI

Berliner Ensemble – Kafkas Tebeşir Dairesi

28-29 Mart – DasDas

Bertolt Brecht’in, 1954’te ilk olarak sahneye koyduğu Kafkas Tebeşir Dairesi, bir ayaklanma sırasında kaçan ve karısı, bebeğini geride bırakan bir valiyi konu alıyor. Onun ardından hizmetçisi Grusche çocuğu buluyor ve savaşın ortasında tek başına bir kadın olarak bu çocuğu kurtarıp kurtaramayacağını düşünüyor. Biyolojik annelikle manevi anneliğin sorgulandığı, “Dünya kime aittir?” sorusunun sorulduğu bir tiyatro klasiği.

Kürk Mantolu Madonna

27 Mart – Tepekule Kongre Merkezi, İzmir

Sabahattin Ali’nin eseri Kürk Mantolu Madonna, baş döndürücü bir aşkın hikayesini anlattığı için asla eskimeyecek bir roman. Maria Puder ile Raif’in tutkulu aşkı sahnede  Engin Alkan’ın yönetimi ve Menderes Samancılar, Tuba Ünsal, Alper Saldıran, Sercan Badur ile Kayhan Yıldızoğlu’nun oyunculuklarında hayat buluyor. Bize de bu ölümsüz eseri tiyatronun büyülü dünyasında yaşamak kalıyor.

39 Basamak

1 Nisan – Atatürk Kongre Kültür Merkezi, Bursa

Sergilendiği her yerde seyircinin yoğun ilgisiyle karşılaşan, West End’de 9 sene boyunca aralıksız oynanan 39 Basamak, muhteşem oyuncu kadrosuyla Türkiye’de de sahneleniyor. Engin Hepileri, Demet Evgar, Okan Yalabık ve Bülent Şakrak’ın rol aldığı oyun, 1935 Ağustos’unda, can sıkıntısını dağıtmak üzere bir tiyatro oyununa gitmeye karar veren Richard Hannay’nin, o gece tiyatroda tanıştığı gizemli güzel Annabella’yla birlikte kendini Londra’dan İskoçya’ya uzanan komik, heyecanlı, bir casusluk serüveninin ortasında bulmasını anlatıyor.

SERGİLER

Mika Tajima: Esir

19 Ağustos’a Kadar – Borusan Contemporary

Japon-Amerikalı sanatçı Mika Tajima’nın eserleri Perili Köşk’e taşınıyor. Mika Tajima’nın Esir adlı sergisi, Margot Norton’ın küratörlüğünde düzenleniyor. Sergi, etrafımızı çevreleyen, doyuran, bedenlerimizi ve davranışımızı düzenleyen görünmez güçlerin hayatımızı nasıl etkilediğiyle ilgilenen dört farklı işi bir araya getiriyor. Sergide sanatçının akustik veriyi soyut kompozisyonlara dönüştürerek dokunmuş tekstil işlerinden oluşan Negatif Entropi serisi ve canlı olarak Twitter akışına göre toplumun genel ruh haline tepki veren ışık yerleştirmesi Meridyen gibi birbirinden ilginç eserleri yer alıyor.

SİNEMA

Kelebekler

Sundance Film Festivali Dünya Sineması Jüri Büyük Ödülü kazanan ilk ve tek yerli yapım Kelebekler bu hafta gösterime giriyor. Yolları yıllar önce ayrılan üç kardeş, aradan geçen 30 yılın ardından babaları tarafından bir araya getirilir. Ancak kardeşler köye gittiğinde babalarının öldüğünü öğrenir. Birbirlerini çok az tanıyan kardeşler köyde kaldıkları süre boyunca yaşadıkları olaylarla kendilerini, birbirlerini ve babalarının kim olduğunu anlamaya çalışır. Kelebekler filminin yönetmenliğini Sarmaşık adlı filmiyle de ödül kazanan Tolga Karaçelik üstleniyor.


Önerilen yazılar