Haftanın Etkinlikleri

Konserlerden tiyatrolara, sergilerden vizyondaki filmlere, haftanın kaçırılmaması gereken etkinlikleriyle hayatın ritmini tutun!   

KONSER

Shenyang & Borusan Quartet

6 Mart – İş Sanat

Şangay Operası’nın daimi konuk sanatçısı ünlü bas bariton Shenyang, orijinali piyano ve vokal için yazılmış olan, Franz Schubert’in bestelediği Die Winterreise eserinin Türkiye prömiyerini Borusan Quartet ile seslendirmek üzere İş Sanat sahnesine konuk oluyor. Dünya çapında birçok seçkin salonda, saygın topluluklarla aynı sahneyi paylaşan sanatçıyı izleme fırsatını kaçırmayın.

Sakari Kukko Afro Chamber

6 Mart – Akbank Sanat

Müziğinde geleneksel Batı Afrika müziğini caz öğeleriyle birleştirenSakari Kukko Afro Chamber, Finlandiya’nın efsaneleşmiş müzisyenlerinden tuşlu çalgılar, gitar, flüt ve saksafon virtüözü Sakari Kukko ile Senegalli müzisyenlerin buluşmasından oluşuyor. Hem Fin bestecilerin eserlerini hem de kendi bestelerini seslendirecek grup size başka hiçbir yerde duyamayacağınız orijinal bir aranjman sunacak.

Barok Arp, Bach ve Oğulları

8 Mart – Sahne Terminal, İzmir

Sadece Barok dönemin değil tüm müzik tarihinin tepe noktasında bulunan Johan Sebastian Bach’ı anlamak için, müziklerini ve hayatını anlamanın yanı sıra, birebir eğittiği oğullarını da anlamak gerekiyor. İzmir Sahne Terminal’de gerçekleşecek bu konser size klasik müziğin üzerinde büyük etkisi olan bu bestecileri tanıtacak; hem oğulların hem de babalarının eserlerini dinleyebileceksiniz.

JazzExpose: Çağrı Yılmaz Band

8 Mart – CerModern, Ankara

2008 yılında Encore Caz Vokal Topluluğu’nda performans sergilemeye başlayan Çağrı Yılmaz, ünlü isimlerle aynı sahneyi paylaştıktan sonra solo çalışmalar da yaptı. CerModern’de JazzExpose’ye vokaliyle eşlik edecek Yılmaz’ın büyüleyici performansını mutlaka izlemelisiniz.

FESTİVAL

Sónar İstanbul 2019

8 & 9 Mart – Zorlu PSM

Barselona’daki merkezinden tüm dünyaya yayılan Sónar’ın İstanbul ayağı, Zorlu PSM’de bu hafta sonu gerçekleşecek. Müziği, yaratıcılığı ve teknolojiyi buluşturan festival yerli ve yabancı elektronik müzik sahnesinin ünlü DJ ve prodüktörlerinin yanı sıra deneyim ve atmosfer odaklı pek çok sıra dışı görsel-işitsel performansı da ağırlayacak.

SAHNE SANATLARI

Zengin Mutfağı

6 Mart – DasDas

Tiyatro sahnesinde defalarca yorumlanan ve beyazperdeye de uyarlanan Zengin Mutfağı, Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketinin zengin bir ailenin mutfağına yansımasını konu alıyor. 1978 yılında ilk kez İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen oyunda aşçı Lütfü Usta’yı canlandıran Şener Şen, 40 yıl aradan sonra yeniden aynı rolde ve genç bir oyuncu kadrosuyla tekrar sahnede.

Sessizlik

8 Mart – Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Ortaçağ karanlığından günümüze taşan soru işaretleriyle dolu oyun Sessizlik, İngiltere Kralı Ethelred tarafından zorla evlendirilen Cumbria Lordu Silence ile Fransız Prenses’i Ymma’nın öyküsünü anlatıyor. Kadının toplumsal ve cinsel kimliğini, erki elinde bulunduranların gücünü ve dinin doğayla karşılaşmasını konu alıyor.

Kadın

9 Mart – Farabi Sahnesi, Ankara

Bu topraklarda yaşayan milyonlarca kadından birinin hikayesini anlatan Kadın isimli oyun, hem toplumsal baskıya ve kadın üzerindeki ahlak anlayışına karşı eleştirel bir hikaye hem de son dönemlerde toplumsal sorunlar üzerine yapılan en sert oyunlardan biri.

SERGİLER

Artweeks @Akaretler

5-17 Mart – Akaretler Sıraevler

Artweeks @Akaretler ikinci yılında yine Akaretler’de sanatseverleri ağırlayacak. Etkinlikte yerli ve yabancı birçok önemli sanatçının eserlerini 15 gün boyunca Akaretler’de görebilir, sanatçı ve koleksiyoner buluşmalarına, workshoplara, sanat sohbetlerine ve sergi turlarına katılabilirsiniz.

İnci Ertuğ – “STRATUM”

30 Mart’a kadar – Ekavart Gallery, İstanbul

İnci Ertuğ’un son dönem ürettiği, karışık teknik ve çeşitli materyalle hazırlanmış yapıtlarının yer aldığı STRATUM başlıklı 15’inci kişisel sergisi, Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı’nın ev sahipliğinde Ekavart Gallery’de. Sanatçı, renk, doku ve desen katmanları aracılığıyla şifrelenen tuvallerde, zaman, mekan ve hafıza katmanlarını sorguluyor.

SİNEMA

Captain Marvel

Marvel sinema evreninin yeni süper kahramanı Captain Marvel yani Carol Danvers’ın hikayesini izleyeceğimiz filmde Brie Larson, Samuel L. Jackson ve Jude Law başrolleri paylaşıyor. Süper güçlere sahip bir kadın olarak dünyaya düşen Carol Danvers, gezegeni keşfettikçe kimi görüntüler hatırlamaya başlıyor, geçmişini keşfettikçe de kendine dair bilmediği yeni detayları keşfediyor.


Önerilen yazılar