MAKALE

Hayalinizdeki Kalçalara Sahip Olmak Mümkün

Hayalinizdeki Kalçalara Sahip Olmak Mümkün

Güzelliğin aleyhine işleyen zaman kadın vücudundan pek çok şey alıp götürse de doğru ellerde hayalini kurduğunuz hatlara sahip olmak mümkün. Dr. Alpaslan Topçu popo estetiğinin inceliklerini anlattı.

Popo bölgesi, özellikle kadınlarda, güzellik ve seks simgelerinden biridir. Kabul edilen görünüm ise çok belirgin olmamakla birlikte kavisli ve yuvarlak hatlara sahip olmaktır. Yaş, aile yapısı, yer çekimi etkisi, kilo alıp-verme ve çatlaklar gibi birçok faktör, poponun şeklinin oluşmasında etkilidir. Çoğu zaman poponun kaldırılması, nadir olsa da poponun daha az belirgin hale gelmesi ve daha az dikkat çekmesi istenilir.

Popo operasyonlarında,hangi cerrahi yöntemin uygulanacağına yapılan fizik muayenelerin sonucunda karar veriyoruz. Popo şekillendirmede en sık başvurulan cerrahi yöntemler arasında ise sırasıyla liposuction, yağ enjeksiyonu, protez uygulamaları ve germe yöntemleri geliyor.

alpaslantopcuelul_02

Bununla birlikte sanılanın aksine liposuction uygulamasını popo bölgesine yapmaktan kaçınıyor; onun yerine bele, bacağın iç ve dış bölgelerine ve popo kıvrımının altındaki bölgelere lazer liposuction yaparak, popoyu daha belirgin hale getirmeye çalışıyoruz. Şayet yapısal olarak hastanın popo bölgesinde aşırı yağ birikimi varsa, popo bölgesine de kontrollü bir liposuction uygulayabiliyoruz.

Yağ enjeksiyonu ise popo dolgunluğunu sağlamak için en sık başvurduğumuz yöntemler arasında. Zayıf kişilerde ve kilo kaybı olan hastalarda, özellikle poponun üst kısmına hastanın kendi vücudundan aldığımız yağ greftini enjekte ederek, istenen dolgunluğu ve kavisi sağlıyoruz. Yağ greftininin en büyük avantajı, hastanın iyileşme sürecini kısaltması ve sosyal hayata dönüşü kolaylaştırması. Bu işlemin tekrar uygulanabilmesi de bir diğer avantaj.

Popo şekillendirmede kullandığımız yöntemlerden bir diğeri olan popo protezini de siyatik sinire zarar vermemek için kalçaların üst kısmına yerleştiriyoruz. Ameliyat epidural veya genel anestezi altında yapılıyor; genelde 4 saat sürüyor ve hastanede 1 gece kalmak gerekiyor. 7 ila 15 günlük bir sürede de işe dönmek mümkün oluyor. Eğer protez yerleştirilirse, kalçadan yapılan kas içi enjeksiyonlardan kaçınmak gerekiyor.

alpaslantopcuelul_03

Son olarak aşırı kilo kaybı olan, ileri yaş kişilerde ise kombine germe ve popo şekillendirme operasyonları tercih ediliyor. Bu operasyonların en büyük sıkıntısı, oluşan izler. İzleri ise iç çamaşırı hattına gizleyerek, operasyonu gerçekleştiriyoruz.

Bunların dışında son yıllarda popo şekillendirme yöntemleri arasında iple askı ve kök hücre uygulamaları da hızla popülerleşiyor. İple askı yöntemlerinde en büyük dezavantaj, belli bir süre sonra ipin direncini kaybederek, popoda tekrar sarkma yaratma ihtimali. Görüldüğü gibi kişinin genel yapısına uygun olan pek çok yöntemle, her zaman istediğiniz kalçalara kavuşmak hiç de hayal değil!

alpaslantopcuelul_04

Yazı: Op. Dr. Alpaslan Topçu / Estetik Plastik Cerrah


Önerilen yazılar