MAKALE

Hedeflerinizi Kelimelere Dökün

Hedeflerinizi Kelimelere Dökün

Yeni yıl hedeflerinizi hayata geçirebilmek için kendinize bir mektup yazmaya ne dersiniz?

Geride bıraktığımız yıl da, tıpkı daha öncekiler gibi, kimimize daha güzel geldi kimileri içinse pek de hayal ettiği gibi değildi. Ancak hepimiz için güzel şeylerin yanında kötü, kötü şeylerin yanında güzel şeyler de oldu; kısacası pek çok duyguyu yaşadık. Şimdi ise sıra 2022’de!

Elbette bu yıl da hayatımızı etkileyecek olumlu ve olumsuz olaylar mutlaka yaşanacak. Ama neden 2022 tüm yaşananlara rağmen daha anlamlı, daha güzel, daha başarılı ve sonunda kendinizi daha iyi hissedeceğiniz bir yıl olmasın?

Henüz yeni yılın ilk günlerindeyiz ve kendimize 2022 için koyduğumuz hedeflerimizi, hayallerimizi gerçekleştirmemiz için önümüzde uzun bir yol var. Ancak yeni yıla girerken kendimize belirlediğimiz bu hedefleri, yaptığımız planları ve kurduğumuz hayalleri gerçekten hayata geçirebileceğinizden emin misiniz? Uzman Klinik Psikolog Enes Özşenel bunu yapabilmenin ilk adımının kendinize bir mektup yazmaktan geçtiğini söylüyor.

Bu mektup aslında 2022’de gerçekleştirmek istediklerinizi yazdığınız bir hedef tablosu ya da yıllık bir plan olacak. Yeni yıl için kendinize mektup yazarken önceliğiniz bunu kendinize inanarak yazmak olmalı. Yazdıklarınız sade, akıcı ve motive edici olmalı. Yapamam, alamam, gidemem diye birçok kez kendimizi kandırdığımız olumsuz tutumlara bu yazıda yer vermemelisiniz. Daha olumlu ve net hedefleri belirleyip yazmalısınız.

Yılın bu günlerinde henüz aklımızda olmayan ama sonrasında oluşan bir hedefiniz de olabilir. Bunu sonradan da olsa mutlaka mektuba dahil etmelisiniz. Bazı hedefler için zaman aralığı koymak da iyi bir fikir olabilir; örneğin “1 ayda 3 kilo vereceğim,” gibi. Bunu yaparken de zamanın gerçekçi olması gerektiğini asla unutmayın.

Bu mektubu belirli aralıklarla, örneğin iki ayda bir, açarak kontrol edin. Ulaştığınız hedefler için mektupta işaretlemeler yapabilirsiniz. Elbette başarılı olduğunuz her hedef için kendinizi ödüllendirmeyi de ihmal etmeyin. Çünkü ödül sizi diğer hedefleriniz için de motive edecek.

Ulaşamadığınız ve zamanını kaçırdığınız hedefleriniz de mutlaka olabilir ama panik yapmayın. Bu hedefin neden olmadığını ve ulaşmak için neyi eksik yaptığınızı düşünün. Hedeflerinize yürüdüğünüz bu yolda mutlaka aksamalar olacaktır bu nedenle esnek olmakta fayda var. Pazartesi başlamanız gereken spora Çarşamba günü başlamak size zarar vermez. Yine bu yolda, herhangi bir hata yapar veya pişman olursanız, üzülmek ya da endişe etmek yerine bundan ders çıkarıp daha da güçlü olmanız gerektiğini unutmamalısınız.


Önerilen yazılar