Heykellerin Bahçe Gezintisi

Nantes’ın ünlü botanik bahçesi Jardin des Plantes’ı oyunbaz heykeller ele geçirdi.

Fransız illüstratör Jean Jullien’in karakteristik çizimleri geçtiğimiz günlerde park keyfi yapmaya başladı. Fransa’nın en önemli botanik bahçesi olan Jardin des Plantes, Jullien’in Filili Vridi adlı sergisini önümüzdeki yıl Kasım ayına kadar ağırlayacak.

Sergide şu an dört adet enstalasyon bulunuyor. Bunlardan biri La Ratisseur adlı turkuaz heykel. Bu çizgi karakter tırmık şeklindeki elini zeminde sürükleyerek parkta dolaşıyor izlenimi veriyor. La Coiffe ise uzun sarmaşıklardan oluşan saçlarıyla neşeli bir yürüyüşe çıkmış.

Parkın havuzunda sırt üstü yatan L’Arroseur ağzından su püskürtürken Les Enrouleurs adlı enstalasyondaki üç heykel ise upuzun kollarıyla ağaçlara ve birbirlerine sarılıyor.

Jullien’in kağıt üzerindeki stiline hayat veren bu heykeller, poliüretan köpük ya da metal levhalarla yaratılmış, üzerleri parlak renklerle kaplanmış ve anahatları siyah boya ile vurgulanmış. Hepsi de büyük boyutlara sahip, örneğin havuzdaki heykelin uzunluğu yaklaşık 8 metre.

Sanatçı heykelleri tasarlarken iki aşamalı düşünmüş, birincisi heykellerin seyircilerin gözüne doğrudan çarpması, ikinci aşama ise onların biraz duraklayıp çevreyi izlemelerini sağlaması.

Nantes doğumlu Jullien bu heykelleri Le Voyage à Nantes adlı açık hava sanat festivali kapsamında üretti. Bu dört heykel, Jean Jullien’in önümüzdeki yıl ekleyeceği 12 yeni heykelle birlikte Kasım 2021’e dek ziyarete açık olacak.


Önerilen yazılar