Hızlı Bir Dönüşüm

Girard-Perregaux ve Aston Martin güçlerini birleştirdi; ortaya F1 araçlarından ileri dönüştürülen sportif karakterli, çarpıcı bir saat modeli çıktı.

Moda markalarının atık malzemeleri ileri dönüştürerek ürettiği koleksiyonlara alışığız ancak bu seferki ileri dönüşüm projesi epey sıra dışı! Aston Martin’in emekliye ayrılmış F1 yarış otomobillerinden alınan karbon parçalar kullanılarak tasarlanan Laureato Absolute Chronograph Aston Martin F1 Edition, yarış pistlerinin heyecanını bileklere taşıyor.

 

Sportif modelin karbon ve titanyum tozu ile üretilmiş 44 mm’lik kasası saat endüstrisi için bir ilk olma özelliğini taşıyor. ‘Aston Martin Racing Green’ rengini taşıyan kayışı ise yüksek performanslı kauçuk ile, az önce bahsettiğimiz gibi, eski F1 araçlarından alınan karbonla üretilmiş. Ayrıca kullanılan bu materyaller değişkenlik gösterdiği için, üretilen her bir saat, birbirinden farklı ve eşsiz olma özelliğini de taşıyor.

Saatin tasarımı Aston Martin’in lüks karakterine göndermeler de içeriyor. Bunların ilki saatin file desenli, yeşil kadranı; bu desen markanın 1921 tarihli logosundan esinleniyor. Saatin akrep ve yelkovanının boşluklu tasarımı genellikle spor otomobillerde bulunan oyuk parçaları andırıyor. Saatte hemen dikkat çeken açık yeşil detaylar ise F1 takımının bu sezonki renklerine göz kırpıyor.

Modelin GP03300-1058 mekanizması 46 saatlik güç rezervi sunuyor ve saatin kasasının arkasındaki kristal camdan izlenebiliyor. Model sadece 306 adetle sınırlı olarak üretilecek; bu sayının da özel bir anlamı var. Aston Martin sürücüleri Lance Stroll ve Sebastian Vettel, takımın merkezinin de yer aldığı, İngiltere’nin Silverstone Pisti’nde Haziran’da gerçekleşecek 2022 British Grand Prix’sinde 5891 km’lik pistte tam 52 tur atacak. Bu da toplam 306 km’lik bir mesafeye denk geliyor.

 


Önerilen yazılar