Huzurun Sesi Assos’ta

Birkaç günlüğüne hem farklı koylarda yüzmek hem de en önemlisi huzur bulmak için rotanızı Assos’a çevirebilirsiniz.

Ülkemiz deniz tatili yapılacak yerler bakımından her zevke uyan, sayısız seçeneğe sahip çok şanslı bir yer. Eğlencenin hiç bitmediği tatil yörelerinden doğanın kalbinde huzur sunan alanlara, her şey dahil beş yıldızlı konforu sunan büyük otellerden mütevazı aile işletmelerine dek, opsiyon bakımından şımartıldığımızı söylemek mümkün.

Bunlardan biri de birkaç günlüğüne hem denize girmek hem dinlenmek hem de biraz keşif yapmak için ideal bir yer olan Assos ve çevresi. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olan Assos ya da diğer ismiyle Behramkale, Edremit Körfezi’nin kuzeybatısında, Yunanistan’ın Midilli Adası’nın tam karşısında yer alıyor.

En bilinen yeri Antik Liman ve onun tepesinde yer alan Behramkale Köyü. Konaklamanızı burada yapmasanız bile Assos’ta mutlaka görmeniz gereken yerler buralar. Minik bir liman olan Antik Liman’ın sokaklarını gezip, yandaki iskelelerden berrak denizine dalmanız, deniz kıyısındaki lokantalardan birine oturup taze lezzetlerin tadına varmanız mutlaka önerilir!

Behramkale Köyü ise henüz dokusunu kaybetmemiş bir köy. Yer yer butik oteller olsa da otantikliğini koruyor. Zaten her sokakta karşınıza çıkacak Yörüklerin tezgahları bunu size doyasıya hissettirecek. Burada kaçırmanızın mümkün olmadığı bir yer Athena Tapınağı. MÖ 2. yüzyıla tarihlenen bu tapınağın sütunları arasında gezerken hem antik medeniyetlerin izini sürebilir hem de muhteşem manzarlar izleyebilirsiniz. Bir gün batımını da mutlaka Behramkale Köyü’ne ayırmalı ve körfezi turuncuya boyayarak batan güneşin yaptığı gösteriyi izlemelisiniz.

Assos’ta konaklamak için en fazla seçeneğin bulunduğu yerlerden biri Antik Liman’ın doğusunda kalan Kadırga Koyu. Burada kamp alanlarından otellere dek birçok tesis yer alıyor. Konaklamayı burada yapmasanız da yeme-içme ve plaj hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Assos Antik Liman’dan yaklaşık 9 km uzaklıkta ise Sivrice Koyu bulunuyor. Burada da yine pansiyonlar ve deniz kıyısında tertemiz havayı soluyarak yemek keyfi yapabileceğiniz salaş restoranlar yer alıyor. Aynı koyun farklı bir bölgesi ise Sokakağzı Plajı olarak geçiyor. Sahil boyunca dizilmiş, moteller, kamp alanları, minik restoranlarla çocukluğumuzun tatil beldelerini anımsatan nostaljik bir yer. Tepeden kıvrılarak bu plaja inen yolda ise birkaç tane, daha butik ve daha yeni nesil otel seçenekleri var. Elbette bu otellerin muhteşem manzaralara sahip olduğunu söylemeye gerek yok.

Eğer bu bölgede biraz daha uzun vaktiniz ve elbette aracınız varsa (Assos bölgesinin kısmen bakir kalmasının bir nedeni toplu ulaşımın kısıtlı olması) Batı’ya yönelip Türkiye’nin en uç noktalarından Babakale’yi görebilir ya da Ayvalık istikametine doğru ilerleyip Küçükkuyu’yu ziyaret edebilir, Adatepe’deki Zeytin Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Aralarındaki mesafeler kısa olsa da keyifli yolculuklarla birbirinden farklı lokasyonları ziyaret edebileceğiniz minik bir kaçamak için Assos harika bir yaz tatili tercihi olacak!


Önerilen yazılar