İkonik Çantaya Özel Kitap

Fendi, İtalyan zanaatkarlarına övgüde bulunan “Hand in Hand” projesinin bir ayağı olarak sınırlı sayıda basılan bir kitap yayımlıyor. Kitap ikonik Baguette çantanın 25. yıldönümüne özel olarak basılacak.

Fendi, 25. yıldönümünü kutlayan kült çanta Baguette’i yıl bitmeden bir süre daha gündemde tutmaya kararlı görünüyor. Sex and the City’den Carrie Bradshaw’un katkılarıyla bir Manhattan sembolüne dönüşen çantayı bu yıl ilk önce Marc Jacobs yorumlamalarıyla gördük, ardından İtalyan modaevinin Tiffany & Co. işbirliğinde çıkardığı; markanın meşhur mavi rengine boyanan versiyonuna bayıldık. 1997 yılında Silvia Venturini Fendi tarafından yaratılan çantanın 25. yaşında Baguette fanlarını mutlu edecek bir haber daha verdi: Çantanın el yapımı yorumlarının antolojisini kutlayan, sınırlı sayıda basılan bir kitap.

Kitap, Fendi’nin “Hand in Hand” adını taşıyan, İtalya’nın 20 farklı bölgesinden 30 zanaatkarın unutulmaya yüz tutmuş geleneksel teknikleri kullanarak yorumladığı Baguette çantaların usta işçilik süreçlerini gözler önüne seriyor. Bitkisel deri, mercan, telkari, altın yontulmuş mermer ve ahşaptan dantel, tığ işi, süpürge bitkisi lifi, brokar gibi farklı materyal ve tekniklerin uygulandığı ikonik çantanın kısa sapı, FF tokası, dikdörtgen formu gibi karakteristik özellikler korunarak özüne sadık kalındı.

Kitapta, sanatçı Lorenzo Vitturi’nin objektifinden çıkan fotoğraflara sanat ve tasarım dünyasından üç kişinin yazdığı metinler eşlik ediyor.


Önerilen yazılar