MAKALE

Işıktan Tabloların İçinde Kaybolun

Işıktan Tabloların İçinde Kaybolun

Van Gogh, Gauguin ve Klimt gibi ressamların eserlerini ışıktan dev tablolar olarak yansıtan dijital sergilerde büyük ustaların fırça darbelerinin içinde kaybolacaksınız.

Sanat müzelerini gezmek, usta ressamların hayatlarını keşfederken bir yandan da onların tarihe geçmiş yapıtlarını incelemek kusursuz bir deneyim. Fransız sanat girişimi Culturespaces ise bu deneyimin boyutlarını büyütüp daha kapsayıcı bir hale getiren projelere imza atıyor.

Paris’in ilk dijital sanat alanı olan Atelier de Lumieres’i geçtiğimiz yıl Nisan’da açan ekip ilk sergilerini Avusturyalı semobilst ressam Gustave Klimt’e adadı. Sanat merkezinin endüstriyel mimarisi, 10 metreden fazla yüksekliğe sahip duvarları ve tabanı yansıtılan Klimt tablolarıyla altın rengi ışıltılarla buluşmuş oldu.

Culturespaces bu sergiyi 2012’de kendilerinin geliştirdiği AMIEX® adlı sistemi kullanarak yarattı, bu ismin açılımı Art & Music Immersive Experience, yani Sanat & Müziğin Kapsayıcı Deneyimi.

Bu serginin ardından Şubat ayında açılacak olan ikinci dijital sergiyse Van Gogh’a adanıyor. Yaşadığı dönemde hak ettiği üne kavuşamasa da sonrasında sanat tarihinin en büyük yeteneklerinden birine dönüşen Van Gogh’un en ünlü başyapıtları içinde gezebileceğiniz birer ışık, ses ve renk bütününe dönüşecek. Sergiye adını veren Yıldızlı Gece’nin yanı sıra Ayçiçekleri, Arles’daki Yatak Odası ve Patates Yiyenler gibi tabloları, ressamın kendine has fırça darbeleri ve çarpıcı renk yelpazesi ile en ince detayına kadar görebileceksiniz.

Ayrıca tematik bölümlere ayrılan sergi hayatının son on yılında 2 binden fazla resme imza atan sanatçının etkileyici yaşamını da gözlerinizin önüne serecek. Sergide ayrıca Hollandalı ressamın bir dönem ilham aldığı Japon sanatının örnekleri de yine aynı ses ve ışık gösterileriyle Atelier des Lumieres’in duvarlarına yansıtılacak. Bu özel sergi 22 Şubat’tan 31 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek.

Culturespaces girişiminin dijital görüntü ve sesi birleştiren projeleri yalnızca Paris’te bulunmuyor, Fransa’nın güney kesiminde Provans’ta bulunan Les Carrières de Lumières’de de Klimt ve Van Gogh sergilerine benzer bir başka dijital sergi Paul Gauguin’e adanmıştı. Ayrıca Güney Kore’de bir üçüncü sanat merkezi olan Bunker de Lumieres bulunuyor. Paris’te büyük bir ilgiyle karşılanan Gustav Klimt dijital sergisi şu anda orada devam ediyor.

Büyük ressamların eserlerini ileri teknolojilerle devasa bir hale getiren, onları uyumlu müzik ve seslerle donatan bu dijital sergiler, müze ve sergi gezme deneyiminin boyutunu değiştiriyor.


Önerilen yazılar