İşlevsel Romantizm

Fendi, keskin hatlara, romantik renk paletine ve sade çizgilere sahip tasarımlarında, şıklığın işlevselliğin önüne geçmesine izin vermedi.

Milan Moda Haftası’nda 2019 İlkbahar Yaz sezonunun hazır giyim koleksiyonunu sunan Fendi, jenerasyonlar arası dönüşümü ne kadar iyi kavradığının altını çizdi. Karl Lagerfeld imzalı koleksiyonda cool duruşlu deri parçalar, bisikletçi taytları, şeffaf kumaştan tasarlanmış yağmurluklar gibi modern ve sade çizgilere sahip tasarımların yanı sıra papağan desenli elbiseler, uçuşan tül etekler gibi romantik ögeler de sergilendi.

Renk paleti, bu modern ve cool silüetleri vurgularcasına doğal toprak tonları, denimler, kırık beyazlar ve turuncuların ağır bastığı bir seçkiden oluşuyordu. “Logo-mania” akımını ikonik logosunu bol bol kullanarak sürdüren Fendi, özellikle Kendall Jenner’ın taşıdığı oversized montta logo trendini zirveye taşıdı.

Koleksiyondaki parçaların ortak noktası ise, şıklığın işlevsellik ve pratikliğin önüne geçmemesi oldu. Bol cepli kargo pantolonları, büyük cepli üstler ve hatta ceplerin üstüne yerleştirilmiş daha küçük cepler, lüks moda markasının bu koleksiyondaki imzası gibiydi adeta. İtalyan moda evinin defilesinde öne çıkan bir başka tarz ise crop-top üstler oldu.

Giysilerden bahsettik ancak defilenin asıl yıldızının çantalar olduğu reddedilemez bir gerçek. İlk kez 1997’de üretilen ve moda dünyası için ‘ilk it-bag’ olarak tanımlanabilen Fendi Baguette modeli de yeni nesil makyajıyla defilede boy gösterdi. Podyumda sergilenen çanta modelleri hem logo trendini yansıttı hem de Lagerfeld’in işlevselliğe olan yaklaşımını. Bele ya da omuza takılan çanta modellerinin bazıları adeta bir alet çantasını andırarak şıklık ve kullanışlılığın buluşma noktası oldu. Fendi, önümüzdeki bahar ve yaz sezonu için hazırladığı bu koleksiyon ile yeni jenerasyonun modayla olan ilişkisinden yola çıkıp sokak modasına da göz kırpmış oldu.


Önerilen yazılar