Jaguar Kraliçe’nin Huzurunda

Kraliçe Elizabeth’in tahttaki 70. yılının kutlamalarında Jaguar da renklerini Union Jack’ten alan çarpıcı bir otomobili sergiledi.

Geçtiğimiz hafta Birleşik Krallık, Kraliçe Elizabeth’in tahttaki 70. yılı onuruna düzenlenen kutlamalara sahne oldu. Dört gün süren kutlamalarda ikonik İngiliz otomobil markaları Jaguar ve Land Rover da 26 klasik modelini Londra sokaklarında sergiledi.

Bu çarpıcı otomobillerin arasında, Jaguar Classic departmanının özel bir müşterisi için tasarladığı en son ‘Restomod’ aracı kuşkusuz en dikkat çekenlerden biri oldu. Bir 1965 Series 1 E-type modelinin klasik detaylarını koruyarak günümüze uygun şekilde restore edilmesiyle ortaya çıkan bu otomobil, en çok Birleşik Krallık bayrağı Union Jack’ten aldığı renk tonlarıyla dikkat çekti.

Hem Jaguar markasının güçlü tarihini hatırlatan hem de o dönemde üretilen araçların bugünün teknolojisiyle yeniden yollara çıkabileceğini kanıtlayan bu eşsiz araç, kendi doğum yılında üretilmiş bir Jaguar sahibi olmak isteyen özel bir müşteri için tasarlandı.

Üstü açık otomobilde yapılan modern güncellemeler arasında farların güçlü LED lambalarla değiştirilmesinin yanı sıra kabin kısmına Jaguar Classic bilgi-eğlence sisteminin entegre edilmesi de bulunuyor. Bu sistem Jaguar’ın güncel otomobillerindeki özelliklerin tümünü içermese de navigasyon için kullanılan bir dokunmatik ekran ve Bluetooth bağlantısı gibi işlevler sunuyor.

Ancak orijinal araçta yapılan en büyük modifikasyon kaputunun altında bulunuyor. 4.7 litrelik düz altı motoru, beş vitesli manüel bir şanzımana bağlanıyor. Aracın performansına dair teknik bir açıklama yapılmasa da 261 beygir gücü üretebilen orijinal motordan yarım litre fazla olduğu düşünüldüğünde, Restomod modelin daha güçlü bir performans sergilediği kolayca tahmin edilebilir. Araçta yapılan diğer mekanik iyileştirmeler arasında ise Jaguar’ın kükremesinin iyice duyulmasını garantileyen spor karakterli bir egzoz sistemi yer alıyor.


Önerilen yazılar