MAKALE

Kaçırmamanız Gereken Moda Sergileri

Kaçırmamanız Gereken Moda Sergileri

İngiltere düşeslerinin taç takma töreninde giydiği kıyafetlerden, gece şıklığını tamamlamak için tasarlanmış sanat eseri niteliğindeki çantalara, modayı odağına alan bu sergileri kesinlikle kaçırmayın.

Bazıları için moda sadece sokağa çıkarken akla gelen bir olgu değil, bir yaşam biçimi. Bazıları için de bu tutkuya tanık olmak en büyük keyif. İki taraftan hangisine ait olursanız olun, dünyanın dört bir yanından kadrajımıza giren bu moda sergileri sizin için birebir.

Judith Leiber – Crafting a New York Story – New York

New York MAD Müzesi nde 4 Nisan’da kapılarını açmaya hazırlanan Crafting a New York Story  sergisi, modanın ruhu genç veteran tasarımcılarından biri olan Judith Leiber’ın çantalarını sergiliyor. Kendi markasını 63 yılında kuran Judith Leiber’in paha biçilemeyen, Swarovski taşları ile süslenmiş, ilginç formlu çantaları adeta birer sanat eseri özelliği taşıyor ve değerlerine paha biçilemiyor.

The Hermès Years – Antwerp

31 Mart – 27 Ağustos tarihleri arasında Antwerp’de yer alan MoMu Müzesi, ünlü Belçikalı moda tasarımcısı Martin Margiela’nın, Fransız modasının öncü  markalarından biri olan Hermès için yaptığı tasarımları sergiliyor olcak. 1997 ile 2003 yılları arasında gerçekleşen işbirliğinden ortaya çıkan, lüksün odak noktasını Paris’te toplayan bu tasarımlar ilk defa bir müzede göz önüne çıkacak.

House Style: Five Centuries of Fashion at Chatsworth – Derbyshire

Vogue dergisinin editörleri tarafından küratörlüğü üstlenilen House Style sergisi, ünlü Devonshire düşeslerinin 500 yıla uzanan moda geçmişini gün yüzüne çıkarmaya hazırlanıyor. 25 Mart’ta açılması planlanan sergi, tarih, moda, mücevher, tasarım, tekstil gibi başlıklara odaklanıyor. Sergide tarihsel önem taşıyan kıyafetlerin yanında Phillipe Worth, Christian Dior, Gucci, Helmut Lang, Margiela, Vivienne Westwood, Erdem, Alexander McQueen, Christopher Kane ve Vetements gibi moda öncülerinin imzalarını taşıyan parçalar da yer alıyor.

The World of Anna Sui – Londra

Amerika’nın en ikonik tasarımcılarından biri olan Anna Sui’yi onurlandırmak üzere Londra’daki Fashion & Textile Müzesi’nde önemli bir sergi düzenleniyor. 26 Mayıs’ta açılacak sergi, Anna Sui’nin tasarladığı kıyafetler arasından en ünlü 100 tanesini moda ve sanat severlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Sörfçüler, Okul Kızları, Hippiler ve Mods & Punks gibi Amerikan modasını tanımlayan akımlara odaklanan sergi, ekim ayına kadar devam ediyor olacak.

Dalida: Sa Garde – Robe de la Ville a la Scene – Paris

1956’da başlayan şarkıcılık kariyerini 30 yıl boyunca büyük başarılarla dolduran, döneminin en büyük divası Yolanda Cristina Gigliotti, nam-ı diğer Dalida, ölümünün 30. yıl dönümünde  Palais Galliera Müzesi’nde bir sergi ile anılıyor. Dalida’nın ikonik sahne kıyafetlerinin neredeyse tamamının yer alacağı sergi, bu yılın en görkemli ve nostaljik moda sergisi olarak karşımıza çıkıyor.

Dalida: Sa Garde-Robe de la Ville a la Scene - Paris

Dalida: Sa Garde-Robe de la Ville a la Scene – Paris

Dalida: Sa Garde-Robe de la Ville a la Scene - Paris

Dalida: Sa Garde-Robe de la Ville a la Scene – Paris


Önerilen yazılar