Kaliteli Bir Uyku İçin 5 Kural

İyi bir uyku için yatağa yattınız ancak beyninizde dolaşan düşünceler buna bir türlü izin vermiyor mu? Belki de uyku öncesi alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyordur?

Eğer gerçekten çok ama çok yorgun değilseniz uykuya dalmakta zorluk çekiyor olmanız mümkün. Özellikle uyumaya çalışırken aklınıza geliveren negatif düşünceler, aslında daha iyi üstesinden gelebileceğinizi düşündüğünüz sorunlar ya da istediğiniz ancak elde etmeyi başaramadığınız bir şey, güzel bir uyku ile aranızda bir duvar örüyor olabilir.

Oysa yatağa gitmeden önce neye odaklanacağınızı kendiniz seçebilirsiniz. İnanın, uyukuya dalmadan önce ne düşündüğünüz ve nasıl hissettiğiniz şiltenizin ya da yastığınızın ne kadar konforlu olduğu kadar önemli. Yaklaşık sekiz saatlik bir uyku süreci var önünüzde, bilinçaltınıza ve zihinize daha pozitif bir mola verme olanağı sağlamaktan daha önemli ne olabilir ki? Şimdi sayacağımız beş kuralı alışkanlık haline getirdiğiniz taktirde, daha kaliteli bir uyku uyuyacağınızdan ve sabah güne çok daha enerjik ve iyimser başlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

O Gün Gerçekleştirdiğiniz Bir Başarıya Odaklanın

Bu büyük bir başarı da olabilir, küçücük, çok gündelik bir iş de… O deneyimi yeniden yaşayın, o özgüveni bir kez daha hissetmeyi deneyin ve bu hislerinize iyice odaklanarak onları büyütün.

Hayatınızdaki Kişiler İçin Minnet Duyun

Çoğumuz gün içinde bunu yapmayı göz ardı ediyoruz. Oysa hayatı bizim için daha değerli ve daha kolay kılan birçok insan var etrafımızda. Onlar hakkında düşünüp onlara neden minnet duyduğunuza odaklanın. Küçük bile olsa sizin hayatınızda yarattıkları mucizeleri hatırlayın.

Pozitif Düşüncelerinizi Görselleştirin

Odaklandığınız tüm bu düşünceleri geleceği öngörmede kullanın. O gün başardıklarınızı düşünün ve kendinizi haftalardır ertelediğiniz diğer işleri başarırken hayal edin. Bırakın gurur hissi tüm vücüdunuzu kaplasın ve elbete bu gelecek başarınız için şimdiden minnet duymayı da unutmayın.

Plan Yapın

Ertesi gün ya da gelecekte yaşamayı hayal ettiğiniz şeylere sizi daha da yaklaştıracak üç kritik hedef belirleyin. Hedeflerinizi kağıda dökmek, onları daha somut bir hale getireceğinden onları gerçekleştirmekten kaçınma ihtimaliniz da daha düşük olacak. Üstelik uyku sırasında beyninize karşınızdaki bu engelleri aşmanız için çözümler üretme şansını da tanıyacaksınız.

Okuyun

İlham verici, faydalı ve hayal gücünüzü geliştirecek bir şeyler okuyun, hatta mümkünse okduğunuz günlük hayatınızda karşılaştığınız zorluklara hitap eden bir metin olsun. Bir kişisel gelişim kitabı gibi… Ancak bu kitabın dijital formatta değil de gerçekten fiziksel bir kitap olması gerekiyor. Birçok yerde duyduğunuz gibi dijital ekranların yaydığı yapay ışık, melatonin seviyenize etki ettiğinden uyku düzeninizi bozma riski taşıyor.


Önerilen yazılar