MAKALE

Kayaların Kucakladığı Kasabalar

Kayaların Kucakladığı Kasabalar

Doğayla insanın mükemmel işbirliğiyle ortaya çıkan büyüleyici Avrupa kasabaları…

İnsanlar tarih boyunca, çok farklı ihtiyaçlar ve nedenlerden ötürü bazen hiç umulmadık coğrafyalara sıra dışı yerleşim veya ibadet yerleri inşa etmiş. Ülkemiz bu konuda Kapadokya, Kaunos Antik Kenti Kaya Mezarları gibi destinasyonlarıyla öne çıkarken Ürdün’deki Petra Antik Kenti gibi lokasyonlar da dünyada büyük bir üne sahip. Avrupa’da da, özellikle de güney kesiminde, doğal kayaların içine veya dimdik yükselen yamaçlara benzersiz şekillerde inşa edilmiş kasabalara rastlayabiliyoruz.

İşte insanla doğanın mükemmel uyumuyla ortaya çıkan eşsiz kasabalar…

Setenil de las Bodegas, İspanya

Sadece 3 bin nüfuslu minik bir kasaba olmasına rağmen, dev bir kayanın altına inşa edilmiş benzersiz görüntüsüyle popüler bir turist destinasyonu Setenil de las Bodegas. Her ne kadar yerleşmek için son derece alışılmadık bir görüntü çizse de kasabanın ilk sakinleri bu tercihi biraz da pratik nedenlerden dolayı yapmış. Sadece insan elinden çıkan bir cephe haricinde doğal mağaraların içine inşa edilen evler, taşın  oluşturduğu yalıtım sayesinde yazın serin kışın sıcak kalıyor. Bazı sokaklar üstü tamamen dev kayalarla örtülü tüneller şeklinde..

Monsanto, Portekiz

Engel tanımayan bir başka kasaba halkı ise evlerini yuvarlak şekilli dev kayaların arasına inşa eden Monsanto sakinleri. Bu Ortaçağ kasabasında kayalar bazen bir duvar, bazen bir çatı bazen de zemin görevi görüyor. Günümüzde canlı bir müze niteliğinde olan kasaba aynı zamanda bir dağın tepesindeki konumuyla eşsiz manzaralar da sunuyor ziyaretçilerine.

Rocamadour, Fransa

Güneybatı Fransa’da yer alan bir küçük kasaba olan Rocamadour Alzou Nehri’nin oluşturduğu bir vadinin yükseklerine, kayalık bir duvarın üzerine inşa edilmiş. Sarp kayalıkta basamaklar halinde yükselen yapıların oluşturduğu görüntü sürreal bir kartpostala benziyor. Geçmişi 12. yüzyıla dayanan ancak Fransız Devrimi sırasında tamamen boşalan kasaba, tahmin edebileceğiniz gibi günümüzde turistlerin çok sık uğradığı bir lokasyona dönüşmüş.

Ronda, İspanya

İspanya’nın Malaga bölgesinde yer alan Ronda da uçurumlarıyla ünlü bir şehir. Deniz seviyesinden yaklaşık 760 metre yükseğe kurulu bu ilginç şehrin mimarisi bir zamanlar burada hüküm sürmüş Romalılar ve Mağribilerden esintiler taşıyor. Guadalevin adlı nehrin ikiye böldüğü Ronda’da şehrin bir tarafından diğerine geçmek için inşa edilmiş üç görkemli köprü bulunuyor.

Matera, İtalya

Yontma taş devrinde Romalılar’ın inşa ettiği ve milattan önce 3. yüzyıldan beri bir yerleşim yeri olan Matera, mimarisinin ilginçliğini bir kanyonda bulunmasına borçlu. Kasabanın eski bölümündeki tüm evler kayaların içine oyularak yapılmış. İnsanlar bu evlerde 1950’lere dek yaşamışlar, ardından Matera’nın mağara evleri bir restorasyon sürecine girmiş. Buralar günümüzde daha çok restoran, otel gibi turistik mekanlar olarak hizmet veriyor. 9 bin yaşındaki büyüleyici Matera’da mağara evleri ve kiliseleri ziyaret edebilir, mağaralara yapılmış otellerde konaklayabilirsiniz.

 


Önerilen yazılar