Kendinizi Olduğunuz Gibi Kabul Edin

Google, 2016’nın en çok aranan kelimelerini sıraladı: ABD seçimleri, Euro 2016, David Bowie. Aramalar içinde bir de şöyle bir soru vardı; “Kendimi olduğum gibi nasıl kabul ederim?”

Bir yıl içinde milyonlarca arama yaptığımız Google’a, geçen yıl yazılan sorulardan biri oldukça ilginçti: “Kendimi olduğum gibi nasıl kabul ederim?” Bu arama sonucuna yanıt vermek oldukça güç, ancak Google’ın bu soruya verdiği yanıt, Psych Central sitesinden “Kendinizi Kabul Etmenin 12 Yolu” başlıklı makaleydi. Diğer öneriler arasında ise; “İç sesinizi susturun”, “Gerçekleşmeyen hayallerinize üzülmeyin” gibi cümleler vardı.

Uzmanlara gelirsek, psikolog ve yazar Jessica Chivers, insanların bu soruyu bu kadar sık sormasının en büyük sebeplerinden birinin sosyal medya olduğunu düşünüyor. “Sosyal medya yüzünden insanların yaptıklarını fazlasıyla ve net bir şekilde görüyoruz” diyor. Chivers, kendilerini mutsuz hisseden ve kendilerine bu soruyu soran insanlara iyi gelecek şeyin şu olduğunu söylüyor: “Güçlü olduğunuz yönlerinizi düşünün ve mutlu anlarınıza odaklanın. Sağlıklı beslenme ve iyi uyku gibi, sizi iyi hissettiren küçük şeylere yoğunlaşın.”

Aslında hayat sandığınızdan da basit. Belki de mutsuz olmak kolaya kaçmak demektir, kim bilir… En iyisi kusurlarınızı kabul edin ve iyilikleri görmeye çabalayın.

kendinikabulet_03 kendinikabulet_02


Önerilen yazılar