Korkunun Faydası Var Mı?

Uzmanlar, sanılanın aksine korku filmi izlemenin psikolojik açıdan faydalı olduğunu savunuyor. Nedenlerini merak ediyor musunuz?

Kabul edelim, korku filmi izlemek ya da her korku filmini izlemek herkesin harcı değil. Ancak bu türü seviyor ve izliyorsanız korku yapımlarının psikolojinize olumlu etki yaptığı uzmanlarca onaylandı. Hazır Cadılar Bayramı yaklaşır ve gerek Netflix gibi platformlarda, gerek sinemalarda korku türünde yapımların sayısı artarken, biz de bu faydalardan biraz bahsetmek istedik. Tam korku filmi izleme mevsimi gelmişken belki siz de bu türe biraz daha fazla şans tanımak istersiniz?

Psikologlara göre korku filmleri izleyicileri çeşitli nedenlerle sakinleştiriyor. Bunların başında ise ekranda kötü olayların döndüğünü görmek izleyenlerde “Yalnız değilim,” hissi yaratması geliyor. Diğer bir deyişle, “Herkesin hayatı mükemmel, kötü şeyler yalnızca benim başıma geliyor,” hissi yatıştırılmış oluyor. Bazılarımızın mutlu sonla biten romantik komedilerden hiç hoşlanmama nedeni de bu olabilir mi sizce, ne dersiniz?

İkinci sebep ise, aslında içimizde bir yerlerde, korku filmi izlemenin bizi gerçekten kötü bir olayla karşı karşıya kalmaya hazırladığını düşünüyor olmamız. Bu ‘savaş ya da kaç’ tepkisinin oluşması bizi bilinçaltımızda tatmin ediyor.

Ayrıca bazılarımızın genlerine işlemiş ‘heyecan avcısı’ kodu, bu kişileri adrenalin salgılamaya hazır ve istekli hale getiriyor. Bu tür kişilerden biriyseniz, korku filmleri izleyip adrenalin salgıladığınızda hem bundan keyif alıyor hem de bir rahatlama duygusu hissediyorsunuz.

Ayrıca korku temalı yapımların yaşattığı bu kısa süreli yapay stres kalori yakmayı sağlıyor ve hatta bağışıklık sistemini bir süreliğine de olsa yükseltiyor.

Korkunç ya da stresli bir aktiviye yapmayı bilinçli olarak tercih ettiğinizde, bu bir film izlemek ya da korku tüneline girmek olabilir, sonrasında deneyimlediğimiz bir başarı hissi de söz konusu. Tabii uzmanlar korku filmi sevmiyorsanız, kendinizi izlemeye zorladığınızda bu etkilerin tam aksini yaşama riskinin de altını çiziyor.

Kısacası korku filmi izlemeyi seviyorsanız, tüm bu pozitif etkileri hissediyor, hatta bu nedenle korku filmi izlemekten hoşlanıyorsunuz demektir. Şimdi ise, bu hoş bir biçimde tuhaf olan bu gerilim hissini hangi film ya da diziyle tatmin edeceğinize karar vermek için mükemmel bir zaman!


Önerilen yazılar