Kötü Enerjilere Kapınızı Kapatın

Empati seviyeniz yüksekse etrafınızdaki kötü enerjiler sizi etkiliyor olabilir. Bunun önüne geçip ruh halinizi yükseltmek için bu beş öneriye kulak verin.

2020 yılı hepimiz için zor bir yıl oluyor. Özellikle de etrafındaki kötü enerjileri kendininmiş gibi yaşayan, empati seviyesi yüksek olan kişiler için. Enerji, gözle görülmese de hissedebildiğimiz ve etkilenebildiğimiz bir kavram olduğundan hafife alınmaması gerekiyor. Siz de etrafınızdaki, ailenizdeki ve dünyadaki kötü enerjilerden fazlasıyla etkilendiğinizi düşünüyorsanız, aşağıdaki adımları atmanız size fayda sağlayabilir ve duygu durumunuzu iyileştirmeyi başarabilirsiniz.

Kolektif Enerji Sizin Enerjinizi De Etkiler

Özellikle empati duygusu yüksek olan kişilerin haber akışıyla daha bilinçli bir etkileşim içerisinde olması gerekir. Elbette kendi adımıza bir değişiklik yaratmak için bilgi almaya ihtiyacımız var ancak ruh halimizi yüksek tutmak adına bunu dengeli bir biçimde yapmamız da şart.

Eğer haberlere karşı algınız çok yüksekse ve bu dinlemesi güç olaylardan dolayı kendinizi tükenmiş hissediyorsanız, umut veren hikayelere kulak verin. İlham verici bir TED konuşması dinlemek, bir topluluğun el birliğiyle üstesinden geldiği bir zorlukla ilgili bir video izlemek gibi… Ya da fark yaratacak bir girişimde bulunun, bir bağış yapın, zor durumdaki bir arkadaşınızla iletişime geçin, gönüllülük çalışmaları yapın. Bunlar size elinizde daha fazla kontrol gücü olduğunu hissettirir.

Enerjini Yansıtmak Yerine Yenisini Yaratın

Etrafınızdaki kötü enerjiyi kendi bünyenize alıp etrafa yansıtmak yerine kendi enerjinizin kontrolünü elinize alın. Sonuçta etrafınızdaki enerjiyi değiştiremezsiniz ancak kendi enerjinizi seçip denetleyebilirsiniz. Markete gitmenin bile kaygı yaratabildiği bir dönemi yaşarken küçük şeylerin verdiği mutluluğa odaklanın. Aldığınız taptaze bir sebzenin renkleri veya ailenize sağlıklı besinler temin edebiliyor oluşunuzun ne kadar şanslı bir durum olduğu gibi…

Enerjinizi pozitif yönde etkileyen aktivitelerin farkına varın. Bu belki favori grubunuzun şarkılarını dinlemek veya sevdiğiniz giysileri giymek kadar basit bir şey olabilir. Eğer zorlu duygular ve enerjiler yayan insanların arasındaysanız kendinize özel enerji baloncuğunuzu yaratın. Zor duyguları hepimiz yaşıyoruz ve bunlara gereken saygıyı göstermek önemli ancak herkesin duygularını kendinizinmiş gibi benimsemek zorunda değilsiniz.

Odaklanmak Her Şeydir

Odağınız neredeyse enerjiniz oradadır. Düşüncelerimizi istemediğimiz yerlere çeken ortamlar ya da kişilerden zihnen kopabilmek bu nedenle çok önemli bir yetenektir.

Verimli ya da faydalı olmadığını düşündüğünüz bir şeye odaklandığızda zihninizle mücadele etmek yerine nazikçe odağınızı değiştirin. Bu heyecan duyduğunuz yaratıcı bir proje, sevdiğiniz birinin size söylediği bir şey ya da bayıldığınız bir filmin müziği olabilir. Böylece zihninizi yormadan, farklı bir şeyle meşgul etmiş olacaksınız.

Hassas Kişiler Günlük Ritüellere Gerek Duyar

Özellikle de karantina zamanı evde yalnız başına zaman geçirmek durumunda kalan kişiler günlük rutinlerin hayata tutunmak için ne kadar önemli olduğunu keşfetti. Bu sabahları yapılan bir meditasyon seansı ya da günlük tutmak gibi, sağlam bir temel görevi gören alışkanlıklar olabilir. Kendi enerjinize odaklandığınız bu farkındalık anları size kendinizi daha sakin, daha dirençli ve daha anda hissettirir. Bu tür ritüeller elbette sadece karantina ile sınırlı olmamalı. Köpek gezdirmek, ilham verici bir podcast dinlemek, bir güzellik rutini uygulamak ya da uyumadan önce biraz kitap okumak… Size ne iyi geliyorsa gününüzün herhangi bir zamanını ona ayırın ve bu besleyici rutinlerin, dünyada olup bitenle daha yüksek bir enerjiyle başa çıkmada size yardım etmesini deneyimleyin.

Enerjinizin Dağıldığını Hissediyorsanız Kendinize Dönün

Enerjinizin dağıldığına dair işaretleri saptamayı öğrenin. Belki düşünceler zihninizde birbirini kovalıyor, konsantre olmakta zorluk çekiyorsunuz, endişe duyuyor ya da diğer insanlara karşı sabırsız davranıyorsunuz… Tüm bunlar sisteminizin bir molaya ihtiyaç duyduğunun göstergeleri olabilir.

İnziva ve iyileşme molası da diyebileceğimiz bu molalara düzenli olarak gerek duyuyor olabilirsiniz. Eğer empati duygusu yüksek biriyseniz, siz ne kadar engellemeye çalışsanız da dışarının negatif enerjisi bir süre sonra “ayarlarınızı bozuyor” olabilir. Güçlendirici ve düşük uyarıcı seviyeye sahip aktiviteler bu ayarları eski haline getirebilir. Çocuğunuzla yapacağınız bir puzzle, partnerinizle geçireceğiniz tembel bir Pazar günü ya da kendi kendinize ilgileneceğiniz yaratıcı bir hobi ideal seçenekler olabilir.


Önerilen yazılar