MAKALE

Kusurların Mükemmelliği: Wabi Sabi

Kusurların Mükemmelliği: Wabi Sabi

Eski bir Japon felsefesi evlere dokununca hayat çok daha sıcak, samimi ve konforlu bir hale geliyor. Wabi Sabi trendinin yükselişinin ardından yatan sır da bu işte…

Bembeyaz bir mutfak, etrafta tek bir fazlalığın bile bulunmadığı minimal bir salon, eski süsü verilmiş shabby chic mobilyalar… Bunlar her ne kadar göze güzel gözükse de, gerçek hayatta uygulaması ya da uyarlaması genellikle pek mümkün olmuyor. Wabi Sabi ise, evlerinizi gerçekten yaşanan bir alana dönüştüren ve kusurların mükemmelliğini vurgulayan yepyeni bir dekorasyon trendi.

Dekoraston trendi dedik, ancak Wabi Sabi Japonların eski bir yaşam felsefesi aslında. Wabi, sadelik, alçak gönüllülük, doğayla uyumlu yaşam gibi özellikleri temsil ediyor. Sabi ise geçen zamanın kattığı güzelliklerin ve bu ilerlemeyle ortaya çıkan kusurları kucaklamanın yansıması. Bu felsefe bu iki kavramın dengeli uyumundan doğuyor.

Wabi Sabi felsefesi nasıl bir ev dekorasyon trendine dönüştü? Aslında Wabi Sabi tam olarak bir tarzı ya da belli kuralları dayatmıyor. Amacı, evlerin kusursuz yerler değil, yaşanan yerler olduğunu kabullenerek buna göre dekore etmek. Yani kusurluluk ve geçicilik yönleriyle Wabi Sabi’nin evlere yansıması, daha doğal materyallerin tercih edilmesi, kırılan bir eşyanın tamir edilerek kullanılmaya devam edilmesi gibi şekillerde oluyor.

Kişisel stiliniz ne olursa olsun güzelliği, örneğin birbiriyle aynı olmayan çatal bıçak takımları, üzerinde yanık izi olan bir masa veya ucu hafifçe kırılmış bir fincan gibi kusurlu bir objede bulmak, evlerinizi daha gerçek ve yaşanmışlıklarla dolu kılacak.

Doğası gereği birbiriyle aynı olamayacak el yapımı seramikler, doğal ahşap mobilyalar, kendinden kırışık keten yatak örtüleri gibi mobilya ve aksesuarlar Wabi Sabi’yi evinize taşımanın başlangıç noktaları olabilir.

Ayrıca evinizdeki fazlalıklardan kurtulmak da Wabi Sabi felsefesinin ardında yatan başka bir yaklaşım. Bunu yapmanın ipucu ise, evinizde güzel gözükmesi için satın aldığınız dekoratif ama işlevsiz aksesuarlar yerine, işinize yarayacak, kullanışlı objeleri tercih etmek. Örneğin salonunuzdaki dergileri koyabileceğiniz güzel bir gazetelik veya mutfak tezgahında durduğunda size ev işi yapmayı çağrıştırmak yerine, güzelliğiyle kendinizi iyi hissetirecek mutfak aletleri gibi…

Kısacası Wabi Sabi, hem geri dönüşüme göz kırpıyor hem rahatlığı vurguluyor hem de yaşanmışlıklardan sebeplenen kusurları seviyor. Biz de zaten dışarıdayken sürekli bir telaş içinde olduğumuz hayatlarımızda, en azından eve vardığımızda konforlu bir mola vermemize olanak sağlayan bu trendi çok sevdik.


Önerilen yazılar