MAKALE

Le Mans 24 Saat’in Yeni Favorisi

Le Mans 24 Saat’in Yeni Favorisi

1000 beygir gücündeki hiper otomobil Aston Martin Valkyrie AMR Pro, Le Mans 24 Saat yarışında rakiplerini alt etmeye hazırlanıyor.

Dünyanın en büyük dayanıklılık yarışı Le Mans 24 Saat, bu yıl 21-22 Ağustos günlerinde 89. kez düzenlenecek. Yarışın sürprizi ise kuralsız bir hiper otomobil, Aston Martin Valkyrie AMR Pro olacak.

Araç ilk kez üç yıl önce Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenmişti. Olağanüstü teknolojileri ve piste özel yapısıyla otomobil meraklılarını o günden beri heyecanlandıran Aston Martin Valkyrie AMR Pro’yu pistte izlememize çok kısa bir süre kaldı!

Tasarımında Adrian Newey imzasını taşıyan Valkyrie’nin yol aracı versiyonunu üreten İngiliz devi Aston Martin, kardeşinden tam iki kat daha fazla yere basma kuvvetine sahip Aston Martin Valkyrie AMR Pro’yu Red Bull Advanced Technologies (RBAT) ve mühendislik ortağı Multimatic ile beraber üretti.

Gelişmiş tasarımı, yeni Valkyrie AMR Pro’nun temelini oluşturuyor. Le Mans projesinin yarış için optimize edilmiş versiyonu olan araç eşi benzeri görülmemiş bir güce ve akıllara durgunluk veren yeteneklere sahip. Ayrıca gövde altındaki hava akışı sayesinde olağanüstü bir yere basma kuvveti üretiyor.

Hibrit motordan vazgeçen Aston Martin mühendisleri, hafifliğin ön plana alındığı AMR Pro’da en hafif ağırlık ve en hızlı tur sürelerinin peşinde. Hatta aracın performansının Formula 1 otomobiline yakın olduğunu söylemek mümkün. Le Mans 24 Saat pistinde ise 3 dakika 20 saniyelik tur süresi hedeflenen Valkyrie AMR Pro, bu yarışta son derece iddialı.

Valkyrie AMR Pro gücünü, Cosworth yapımı 6.5 litrelik atmosferik V12 motorunun değiştirilmiş bir versiyonundan alıyor. 11.000 rpm’ye ulaşan bu içten yanmalı şaheser, 1000 beygir gücünde.

İkisi prototip olmak üzere sadece 42 adet üretilecek modellerin tamamı, soldan direksiyonlu olacak ve ilk teslimatları da bu yılın 4. çeyreğinde başlayacak.


Önerilen yazılar