Lipoliz Hakkında Her Şey

En zor eritilen yağlardan kurtulmak için en etkili bölgesel incelme yöntemlerinden biri olan lipolizi her yönüyle inceledik.

Vücudumuzun bazı bölgeleri yağ depolanmasına karşı daha elverişli oluyor. Dengeli bir beslenme programı ve düzenli egzersizle vücut dokularında biriken yağları eritmek mümkün olsa da, bazı inatçı yağ kitleleri bölgesel kilolardan kurtulmayı çok zor kılabiliyor.

Lipoliz bu inatçı yağlanmadan kurtulmak için kullanılan etkili bir bölgesel zayıflama yöntemi. Ameliyata ihtiyaç duyulmadan vücut ve yüz bölgesinde biriken yağlardan kurtulmayı sağlayan yöntemde, soya lesitininden elde edilen ve fosfatidil kolin adı verilen bir madde kullanılıyor. Kan akışını arttıran ve dokuyu canlandıran ajanlar ile birlikte yağlanmanın yüksek olduğu bölgeye, ucu son derece ince olan lipoliz iğnesi kullanılarak enjekte edilen bu madde, yağ hücrelerinin parçalanmasını ve vücuttan atılmasını sağlıyor.

Lipolizin bir başka türü olan lazer lipoliz ise yağ hücresinin zarına doğrudan uygulanan diode lazer ışığı ile hücre zarını parçalıyor ve yağların dışarıya atılmasını sağlıyor. Bu işlem aynı zamanda bağ doku ve kollajenin yerine daha esnek ve daha canlı yeni hücreler oluşmasını sağladığından hem bölgesel yağlanma hem de cilt gevşekliği tedavisine yenilikçi bir bakış açısı getirmiş oluyor. Hatta aynı zamanda koltuk altına uygulandığında aşırı terlemenin önüne geçilmesine yardımcı oluyor.

Yağ hücrelerinin kalıcı olarak azaltılmasını sağlayan 3D lazer lipoliz de hem cildin sıkılaşmasını sağlıyor hem de selülitleri önlüyor. Bu yöntemde üç ayrı lazer kullanılıyor

Lipoliz çeşitleri arasında dikkat çeken başka bir yöntem olan soğuk lipoliz ise yağ hücrelerinin dondurularak parçalanmasını sağlıyor. Uygulandığı bölgedeki yağ hücrelerinin kristalize olmasını sağlayan bu yöntemin en büyük avantajı ise tüm yağ hücrelerini etkilemesi ve böylece orantılı bir incelme sağlaması. Soğuk lipolizde önce işlemin yapılacağı bölgeye düşük sıcaklığa sahip vakum işlevli el aparatıyla masaj yapılıyor, sonra bölge 45 dereceye kadar ısıtılıyor ve ardından hızla -10 dereceye soğutuluyor. Böylece yağ hücreleri küçülüyor ve zarları parçalanarak dışarı atılıyor.

Lipoliz, 18-75 yaş aralığındaki tüm sağlıklı insanlara uygulanabiliyor. Ancak kalıcı ve bölgesel yağların ortadan kaldırılmasına yönelik bir işlem olduğundan dolayı kilo vermenizi sağlamıyor. Dolayısıyla da 15-30 kilogram gibi bir kilo fazlalığınız varsa lipoliz sizin için uygun bir yöntem değil. Lipoliz özellikle bel, kalça, karın, kol gibi bölgesel yağlanma ve selülit, çene altı genişlemesi ya da göz torbaları olanlar için uygun bir tedavi yöntemi.

Lipoliz işlemi ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de kalıcı olup olmadığı. Lipoliz uygulandığı bölgedeki yağ hücrelerini tamamen yok ediyor, ancak işlem yapıldıktan sonra düzenli olarak spor yapmanız ve beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Genelde tek seans uygulanan işlem, yağ dokunuzun hacmine ya da cildinizin sahip olduğu elastiklik düzeyine göre daha fazla seans uygulanabiliyor.

Lipoliz özellikle kol ve bacak estetiği, göğüs küçültme ameliyatları ve karın germe operasyonlarından sonra da liposuction işlemiyle birlikte uygulanabiliyor. Liposuction sonrası 3-4 günlük bir toparlanma süresine ihtiyaç duyulurken, lazer lipolizde yağ dokuları lazer ışınları ile eritildiğinden ve eriyen yağlar idrar atıldığından sonrasında hastanın kendine gelme süresi çok daha kısa oluyor.

Yazar: Op. Dr. Alpaslan Topçu


Önerilen yazılar