MAKALE

Liposuction ve Lazer Liposuction Hakkında Bilmeniz...

Liposuction ve Lazer Liposuction Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Brandlife köşe yazarı Alpaslan Topçu, yeni yazısında liposuction hakkında merak edilen soruları yanıtlıyor.

Liposuction operasyonu, Dünya Plastik Cerrahi Derneği (ISAPS) 2013 istatistiklerine göre dünyada göğüs büyültme operasyonundan sonra en sık yapılan ikinci operasyon. Ek sistemik hastalığı olmayan sağlıklı bir hastada uygun şartlarda, deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapılan bir liposuction operasyonundan sonra komplikasyon gelişme riski, Türkiye’de trafik kazası geçirme riskinden çok daha düşük. Bununla birlikte liposuction operasyonu sadece ve sadece tam donanımlı hastanelerde yapılmalı, bu tercih hastanın sağlığı açısından çok önemli.

Yapılacak alan ve alınacak yağ miktarına göre genel, lokal yada lokal+sedasyon anestezisi altında yapılan bu operasyon çeşidinde, şayet tek bir alan ve az miktar liposuction yapılacaksa, sadece lokal anestezi yeterli. Çok alan ve fazla miktarlı liposuction operasyonlarında ise hastanın sağlığı açısından genel anestezi daha uygun. Anestezi tipine ise mutlaka doktorunuz ve operasyonu olacağınız hastanedeki anestezi uzmanıyla beraber karar vermeniz gerekiyor. Ayrıca hiçbir liposuction operasyonunun zayıflama amaçlı yapılmadığını, bunun bir vücut kontür düzeltme operasyonu olduğunu da belirtelim. Operasyon sonrasında hedef zayıflama değil, incelmedir. Şimdi liposuction operasyonuyla ilgili merak edilen soruları gözden geçirelim.

Liposuction Operasyonu için Uygun Hastalar Kimlerdir?

Bu operasyon için en uygun hastalar, boy/kilo oranı ideale yakın ve bölgesel fazlalığı olan hastalardır. Uygun hasta olup olmadığınıza, plastik cerrahınızla yaptığınız görüşme sonrasında doktorunuzla beraber karar vermelisiniz.

lazerliposuction_02

Liposuction Operasyonu Kaç Çeşittir?

Liposuction operasyonlarında; Klasik Liposuction, Lazer Yardımlı Liposuction, Ultrason Yardımlı Liposuction (Vaser) ve Radyofrekans Yardımlı Liposuction olmak üzere dört farklı yöntem kullanılır.

Lazer Lipoliz ile Lazer Yardımlı Liposuction Yöntemi Arasındaki Fark Nedir?

Lazer Lipoliz yönteminde yağlar lazer ile parçalanır ama dışarı alınmaz, vücudunuzdan zamanla atılması beklenir. Lazer Lipoliz, sadece küçük alanlarda ve az miktar yağ eritilmesi hedeflenen hastalarda uygundur. Lazer Yardımlı Liposuction’da ise yağlar lazer ile parçalanarak, aspiratör yardımıyla vücuttan alınır ve hedeflenen şekil operasyon sırasında görülür.

Liposuction Operasyonu Sonrasında Sosyal Hayata ve İş Hayatına Ne Zaman Dönülebilir, İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Genelde operasyon sonrası sosyal hayata ve iş hayatına dönüş süresi, 3 ila 5 günü bulabilir. Morluk, şişlik ve ağrı ilk hafta fazla olup, sonrasında hızla azalır. Lazer Yardımlı Liposuction’da korse kullanımı 15 gün iken, diğer liposuction yöntemlerinde korse kullanım süresi 1 ayı geçebilir. 1 ayın sonunda şekil yüzde 70 oranında oturur, vücut şeklinizin tam oturması ise 6 ayı bulabilir. Bu süre bütün ameliyatlarda aynıdır.

lazerliposuction_04

Liposuction Sonrasında Vücutta Dalgalanmanın ve Sarkmanın Olmaması için Ne Yapılmalı?

Liposuction operasyonu sonrasında en korkulan şey, operasyon alanlarında dalgalanma ve sarkma gibi şekil bozukluklarıdır. Bütün liposuction yöntemleri içinde cildin kalitesini arttırdığı ispatlanmış ve cildi sıkılaştıran tek yöntem Lazer Yardımlı Liposuction’dur.

Liposuction Sonrasında Yağ Hücreleri Başka Alanlara Yürür mü?

Vücudumuzda yağ hücre sayısı sabittir, kilo alındığında ise yağ hücreleri genişler. Liposuction yapılan alanda yağ hücre sayısı azalır. Şayet hasta liposuction’dan sonra fazla kilo alırsa, operasyon yapılan alanda daha az yağ hücresi kaldığı için diğer alanlar daha şiş görülür. Bu da şekil bozukluğuna yol açar. Bu yüzden hastalar yaşam tarzlarına dikkat etmeli, operasyon sonucunu korumak amacıyla günlük yaşamlarına diyeti ve egzersizi eklemelidirler.

lazerliposuction_03

Yazı: Op. Dr. Alpaslan Topçu


Önerilen yazılar