MAKALE

Los Angeles’ın Gözdesi Lexus

Los Angeles’ın Gözdesi Lexus

Lexus’un bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi görünen fütüristik crossover otomobili fuarın en dikkat çekici modeli oldu.

Los Angeles Otomobil Fuarı bu sene Elon Musk’ın Tesla Cybertruck modelinin kırılmaz denen camlaının tanıtım sırasında çatlaması gibi birçok unutulmaz ana tanık oldu. Elbette tanıtılan araçların hepsi Cybertruck gibi bir talihsizliğe uğramadı. Örneğin Lexus LF-30’un fütüristik görüntüsüyle fuarın en ses getiren araçlarından olması gibi…

Lexus’un elektrikli geleceğinin vücut bulmuş hali olan bu otomobil, ilk kez Tokyo Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştı. LF-30 Electrified konsepti, öte yandan markanın 30. yıldönümünü kutlama rolünü de üstleniyor.

Elbette LF-30’un ilk göze çarpan özelliği görsel estetiği. Fotoğraflarından da kolaylıkla görülebileceği üzere, yukarı doğru birer kanat gibi açılan kapıları ve bir uçağınkini andıran camdan kokpitiyle karadan çok her an uçuşa hazır bir hava aracı gibi görünüyor.

Bu fütüristik aracın teknik özellikleri de elbette dış tasarımı kadar çarpıcı. Tamamen elektrikli olan modelde dört tekerleğin her biri için ayrı bir elektrikli motor yer alıyor. Bu dört motor toplamda 536 beygir gücü üretebiliyor. 0 km’den 100 km’ye 3.8 saniyede çıkabilen aracın 110 kWh lithium-ion pili ise kablosuz şarj olabiliyor ve sahip olduğu menzilse yaklaşık 500 km.

LF-30’un bu üstün teknik özelliklerinin arasında ayrıca bir de koltukların geriye yattığı ve direksiyonun ön panelin içine gizlendiği bir de otonom sürüş modu bulunacak. İkinci bir sürüş moduysa aracın kendi kendine park ettiği ve yola çıkılacağı zaman gereken yere kendi kendine geldiği ‘Şoför’ modu. Son olarak Lexus LF-30’un kendine ait bir drone’u olacak ve yük taşıma gibi görevlerde aracın yolcularına yardım edecek.

Elbette böylesine gelecekten gelmiş gibi görünen bir aracın hemen yola çıkması mümkün olmayacak; ancak Lexus’ göre bu konspet zaten 2030’larda araçlarının nasıl görüneceğine dair bir öngörü niteliğini taşıyor. Ancak gelecek 10 yıllık süreçte, bu otomobilin sahip olduğu bazı özelliklerin üretecekleri modellere ekleneceğini de söylemeden geçmeyelim.


Önerilen yazılar