MAKALE

Louis Vuitton’dan Kuralları Yıkan Koleksiyon

Louis Vuitton’dan Kuralları Yıkan Koleksiyon

Louis Vuitton defilelerinin ön sıralarında görmeye alışık olduğumuz ünlü yüzler bu kez markanın Pre Fall 2019 koleksiyonu için kamera karşısına geçti.

Pre Fall koleksiyonlarının defileleri artık en az sezon defileleri kadar göz kamaştırıcı oluyor. Chanel’in New York’ta Dendur Tapınağı’nın önünde gerçekleştirdiği Antik Mısır temalı defile ve Valentino’nun Tokyo’yu kırmızıya boyadığı defilesi bu sezonun unutulmazları arasındaydı örneğin. Ancak Louis Vuitton bu yıl kuralları değiştirdi ve Pre Fall 2019 koleksiyonunu bir defileyle değil birbirinden ünlü yüzlerin poz verdiği, dikkat çekici bir fotoğraf serisiyle tanıttı.

Louis Vuitton’un baş tasarımcısı Nicolas Ghesquière, Jennifer Connely, Alicia Vikander, Sophie Turner ve Michelle Williams gibi ünlü isimlerle daha taze yüzlerin Collier Schorr’un objektifinin karşısına geçtiği on yedi fotoğraflık bir seriye imza attı. Bu seçimde, bu kadınların Louis Vuitton defilelerinin ön sıralarında sıkça gördüğümüz kişiler olmasından çok, Louis Vuitton markasının modaya baktığı çerçevenin kapsamına giren farklı karakterler olmasının etkisi büyük. Ghesquière’e göre ister kariyerlerinde Oscar alacak kadar yükselmiş, ister yeni yüzler olsun hepsinin ortak özelliği, aynı kendine güveni sergilemeleri ve kadın kimliğinin çeşitliliğini yansıtmaları.

Böylece fotoğraflanan kadınlar sayesinde ünlü moda markası, ‘ara sezon’ koleksiyonuna, daha kendine has bir duruş kazandırmış oldu. Zaten fotoğraflardaki tasarımlar da bunun kanıtı. Léa Seydoux çiçek desenli, derin V dekolteli feminen bir elbiseyi taşırken, Doona Bae oversize kazağı ve leopar desenli eteğiyle sokak modasına göz kırpıyor. Kısacası fotoğraflanan tüm kadınlar ‘içindeyken kendilerini buldukları’ tasarımları taşıyor.

Bu da Pre Fall koleksiyonunun podyumun sınırlarını kaldırıp daha kişisel bir hale bürünmesini sağladı. Tabii ki koleksiyon podyumdan da tamamen uzaklaşmış değildi, daha önceki sezonlarda favoriye dönüşen bazı parçalar yeniden tasarlanarak bu koleksiyonda yerlerini aldı.

Genelde daha şehirli ve fütüristik yaklaşımıyla bilinen, Louis Vuitton’un baş tasarımcısı Ghesquière bu koleksiyonunda bir fark daha yarattı ve özellikle Amerika’nın kırsal geçmişine göz kırpan tasarımları da kullandı. Örneğin Alicia Vikander ve Chloë Grace Moretz’in taşıdığı kemerli elbiseler Fransız stilinden uzakta olmasına rağmen koleksiyona farklı bir boyut kazandırdı.

Her ne kadar defilelere bayılsak da Louis Vuitton’un bu özgün duruşlu fotoğraf serisinin de bir koleksiyonu tanıtmak için harika bir yol olduğunu düşünüyoruz.


Önerilen yazılar