MAKALE

Makarnanın En İtalyanı, Kahvenin En Havalısı

Makarnanın En İtalyanı, Kahvenin En Havalısı

İstanbul’un lezzet haritası genişliyor. Ataşehir’in yeni İtalyan restoranı Fauna ile Karabatak’ın Harbiye’de açılan yeni şubesi K2, bu haftaki Cafe Gurme yazımızda.

Dünya Çapında Bir İtalyan: Fauna

İtalya’dan daha iyi makarnayı nerede yaparlar derken Fauna ile karşılaştım. İbrahim Bey bence çok özel bir adam, yoğunluğundan dolayı kendisi ile merhaba dışında konuşamadım ama yaptığı makarnalar dünyadaki İtalyan restoranları ile yarışır.

Menüsü duvardaki bir kara tahta ve sezona göre değişiyor. Gittiğiniz saate göre kara tahtanın çoğunun üstü çizilmiş olabilir.

Gözüme ilk çarpan hepsi el yapımı makarna ve raviolileri, su ve un kullanmadan, sadece irmik ve yumurta ile yapması oldu. Başlangıç için yarım porsiyon enginar çorbası aldım. Aman allahım nasıl bir enginar, nasıl bir çorba ? Muhteşem! Sanki enginarları yeni koparılmış kadar taze… İnsanın işini nasıl severek yaptığını görüyorsunuz.

Ardından kiraz domatesli makarna ile mideme ve dilime parti verdim. Ataşehir’de yeni yerlerinde hizmet veriyorlar. Öğle yemeği 15:30’da bitiyor, akşam servisi ise 18:30 ile 20:30 arası. Pazar ve Pazartesi günleri ise kapalılar.

Yemek yemeyi seviyorsanız ve damağınızı İtalyan lezzetleriyle şenlendirmek istiyorsanız Fauna’ya bir uğrayın derim….

Harbiye’nin En Havalısı: K2

Karabatak Harbiye, diğer adıyla K2, Hilton İstanbul’un olduğu meydanda açıldı. Karabatak ve Sunday sonrası İstanbul‘daki üçüncü en cool kafe açıldı diyebilirim. İstanbul ortasında, yeşilliğe bakan, arabalardan uzak, sessiz ve huzur dolu bir ortam.

Mekana ilk girdiğinizde, Julius Meinl kahvesini kaçırmanız imkansız. Kırmızı bardaklar ve üzerindeki fesli kız. Bence burası yaz aylarının en keyifli yeri olacak diyebilirim. Hem esiyor hem rahat hem de oturma düzeni çok iyi hesaplanmış. Kahveleri dışında, yaz ayları için soğuk çayları ve kendi yaptıkları taze limonataları da bulunuyor. Mekan yaz akşamları saat 21:30’a kadar hizmet veriyor.

Yazar: İlker Topdemir

Instagram: ilkertopdemir

Email: ilkertopdemir@gmail.com


Önerilen yazılar