MAKALE

Mini, Geleceğe Bakıyor

Mini, Geleceğe Bakıyor

Yeni tanıtılan konsept Aceman modeli ile Mini, ailesinin gelecek jenerasyonunu şekillendirmeye doğru bir adım attı.

Küçük boyutlu araçlarıyla otomobil tasarım tarihinde kendine yer edinen İngiliz markası Mini’nin geçtiğimiz hafta Münih’te tanıttığı konsept, hem markanın ilk tamamen elektrikli SUV’u olmasıyla hem de rengarenk tasarım detaylarıyla dikkatleri üzerine topladı.

Acemen adlı bu konsept modele ilk baktığımızda tasarımının markanın güncel otomobillerinden radikal bir şekilde farklı olmadığını söylemek mümkün. Klasik Mini silüeti hala orada olsa da, konsept aracın Icy Sunglow Green renkli gövdesinin birçok detaydan arındırıldığı görülüyor. Dört kapılı konsept otomobile daha yakından bakıldığında ise en çarpıcı detaylarının LED ışıklandırmaları olduğu kesin. Neon renkli bir ışık şeridi ile matrix farları araca fütüristik bir hava katıyor.

Konsept aracın kabini de bu fütüristik detayların devamı niteliğinde. Sadece tek bir dijital gösterge ekranı bulunan kontrol panelinde, diğer tüm bilgiler bir projektör aracılığıyla kumaş kaplı yüzeye yansıtılıyor. Bu daha önce eşi görülmemiş bir özellik. Kabinin geri kalanı da minimalist bir karaktere sahip, ayrıca krom ya da deri gibi materyaller yerine geri dönüştürülmüş, çevreci materyallerle tasarlanmış.

Acemen şimdilik bir konsept araç olarak tanıtıldı ancak Mini onu üretime geçireceğinin sinyallerini de verdi.


Önerilen yazılar