Moda Dünyasını Kupa Heyecanı Sardı

Dünyanın en büyük spor olaylarından Dünya Kupası yalnızca futbolseverleri değil, moda dünyasını da etkisi altına aldı.

Çok kısa bir süre sonra, Rusya’da başlayacak olan 2018 FIFA Dünya Kupası kuşkusuz bu yazın en heyecan verici olaylarından biri. Futbolseverler Dünya Kupası’nın soluksuz izlenecek maçlarını sabırsızlıkla beklerken, birçok marka da bu büyük etkinliğe özel ürünler ve koleksiyonlar tasarlıyor. Elbette moda markaları da dünyayı kasıp kavuracak bu heyecana kayıtsız kalmadı. Bunun en güzel iki örneği ise Louis Vuitton ve Nike’nin kupaya özel hazırladığı kapsül koleksiyonlar.

Louis Vuitton’un Dünya Kupası’na dair önemli bir geçmişi var, çünkü lüks aksesuar ve moda markası, bu yıl Dünya Kupası’nı taşıyacak çok özel kutuyu üçüncü kez tasarlıyor. Kazanan takımın kaldıracağı özel kupayı taşıyacak kutu, Louis Vuitton’un Fransa, Asnières’deki tarihi atölyelerinde elle üretildi. Marka ayrıca, dünyaca ünlü spor giyim üreticisi Adidas’la işbirliğine girdi; Louis Vuitton’un sandık şeklindeki klasikleşmiş seyahat çantası, 1970’ten beri kupada kullanılan, Adidas imzalı 13 adet futbol topunu ve bir de kendi tasarladığı özel topu içerecek şekilde yeniden üretildi.

Bu iki özel tasarımın dışında, Louis Vuitton vitrinlerini son kullanıcılara hitap eden Dünya Kupası temalı ürünler renklendirecek. Markanın Epi derisinden üretilen gelenekselleşmiş Apollo sırt çantası ve Keepall seyahat çantası modelleri, üç farklı renkte ve futbol toplarının klasik altıgen motifleriyle süslü olacak şekilde, bir kapsül koleksiyon olarak yeniden tasarlandı. Keepall modeli bu üç rengin haricinde, özel talep üzerine farklı renklerde de kişiselleştirilebilecek. Sadece çantalar değil, bagaj etiketi ve cüzdan gibi farklı deri akseuarlar da bu koleksiyonun parçaları arasında yer alıyor. Bu çok özel koleksiyon dünya çapında sadece altı mağazada satışa sunulacak.

Nike ise yıldızları parlayan iki farklı modacıyla işbirliği yaparak Dünya Kupası’nın heyecanına heyecan kattı. Bu tasarımcılardan ilki kısa süre önce Dior Homme’la anlaşan Kim Jones, diğeri ise Louis Vuitton’la çalışmaya başlayan Virgil Abloh.

Kim Jones Nike için geleneksel futbol formalarını Londra’nın punk sahnesiyle bir araya getiren bir koleksiyon hazırladı. Jones koleksiyonu için “70’li ve 80’li yıllarda punk tarzının temellerini oluşturan, yeni bir şey ortaya çıkarmak için giysileri kesip yeniden bir araya getirme fikrinden ilham aldım,” diyor. Koleksiyondaki tişörtlerin bel ve kolları sonradan bir araya getirilmiş gibi duran ayrı parçalarla tasarlanmış. Nike’nin logosu ise üzerine eklenen iki nokta ile bir gülen yüz simgesine dönüştürülmüş. Jones’un koleksiyona dahil ettiği Air Max 360 da aynı parçalı bütünlük temasını izliyor ve Nike’nin Footscape, Vandal ve Air Max 97 modellerinin bir birleşiminden oluşuyor.

Virgil Abloh ise yelpazesi formalardan eldivenlere, ısınma montlarından parlak turuncu bir çift spor ayakkabıya kadar uzanan geniş bir koleksiyona imza attı. Abloh, koleksiyonu hazırlarken ilhamını kendisinin futbol oynadığı yıllardan aldığını belirtiyor. Futbola sokak tarzını ve hiphop havasını da ekleyerek tam kendi stilinde bir koleksiyon ortaya çıkarmış tasarımcı. Neon bir turuncu ile yazılmış Off-White logosu birçok parçanın çarpıcı ögesiyken bazıları ise siyah beyaz kareli desenleriyle dikkat çekiyor.


Önerilen yazılar