Moda Fotoğrafçılığında Bir Devrin Tarihi

Met’te açılan sergi, modanın en ikonik fotoğraf sanatçılarından Irving Penn’in her biri birer sanat eseri niteliğindeki fotoğraflarını ağırlıyor.

Moda sahnesinin en yetenekli fotoğrafçılarından biri hiç şüphesiz Irving Penn. Aramızdan 8 yıl önce ayrılan sanatçı, çektiği fotoğraflarla sadece güzelliğin tanımını değiştirmekle kalmadı, kendisinden sonra gelen çok sayıda fotoğrafçıya da ilham vermeyi başardı. 24 Nisan’da Met’te açılan Irving Penn at 100: A New Photography sergisi de bir döneme ismini yazdıran fotoğrafçının, farklı bakış açısını tüm açıklığıyla gözler önüne serebilmesi açısından oldukça önemli.

Özellikle Amerikan Vogue’i için çektiği portre fotoğraflarıyla adını duyuran ve Anna Vintour’un moda dünyasında güzelliğin tanımını değiştiren isim olarak tanımladığı Irving Penn, gerçekten de titiz kompozisyonları, detaylara verdiği önem ve popüler kültürün en ikonik isimlerini kadrajına almasıyla adını duyurmuş bir isim. Kaldı ki Audrey Hepburn, Picasso ve Truman Capote gibi dönemin çok sayıda önemli ismi için deklanşöre basmış gerçekten önemli bir sanatçıdan bahsediyoruz.

Irving Penn’in 70 yıla yayılan çalışmalarının bir özeti niteliğindeki Irving Penn at 100: A New Photography sergisi ise sanatçının sadece moda fotoğrafçılığı alanındaki ünlü çalışmalarını değil, dönemin kültürel ikonlarının portrelerini, Meksika, Yeni Gine, Fas ve Peru gibi farklı ülkelerde çektiği farklı çalışmaları da kapsıyor.


Önerilen yazılar