Modanın Son İmparatoru 90 Yaşında

Maison Valentino’nun kurucusu Valentino Garavani’nin 90. doğum günü çok özel bir sergiyle kutlanıyor.

11 Mayıs 1932’de Voghera’da dünyaya gelen Valentino Garavani 90. yaşını kutluyor! Bu Valentino Garavani’nin, 50 yıllık kariyeri boyunca, kişisel güzellik fikrini tanımlayan, onları sonsuz formlarda ifade eden, geleceğe dair bir fikir sunarak onları günümüz için uygun hale getiren eşsiz kişiliğinin dönüm noktası. Bay Valentino’nun “Güzelliği seviyorum, bu benim suçum değil” cümlesi onun modaya ve hayata yaklaşımının ironik bir özeti.

Ve ilk adı Valentino ile tanınan 90. doğum gününe özel, doğduğu şehirde bulunan Teatro Sociale’de çok özel bir sergi düzenleniyor. 5 Haziran’a dek açık kalacak sergide, 1960’lardan 21. yüzyılın ilk on yılına kadar moda imparatoru tarafından tasarlanan özel kreasyonlar yer alıyor.

Tiyatronun orta sahnesindeki özel enstalasyonda ise, markanın arşivindeki 36 ikonik kırmızı elbiseden oluşan ve her biri zamanının ruhunu somutlaştıran stiller antolojisi niteliği taşıyan özel bir seçki yer alıyor.

Sergide bu eşsiz tasarımlarla birlikte, giysilerin çıkış yaptığı dönemin ruhunu anlatan kısa anekdotlarla, dünyanın onları nasıl algıladığını yeniden canlandıran çalışmalar, çizimler, eskizler, gazete kupürleri, fotoğraflar ve belgeler de yer alıyor.

Ayrıca Maison Valentino, Bay Valentino’nun 90. yaşını, onun güzellikle ilgili ikonik cümlesini taşıyan sınırlı sayıda üretilen kapüşonlu sweatshirt ile kutluyor. Sınırlı sayıda üretilen “Valentino Happy Birthday Mr. V” kapüşonlu sweatshirt’ü 11 Mayıs 2022’den itibaren Valentino.com’da satışa sunuldu. Sweatshirt’ün satışından elde edilecek gelir ise Fondazione Valentino Garavani ve Giancarlo Giammetti’ye bağışlanacak.


Önerilen yazılar