Modanın Sürprizli Haftası

Renklerin, desenlerin, sloganların, kontrastların ve sürprizlerin buluştuğu Londra Moda Haftası’nda öne çıkan beş trend.

Sonbahar Kış koleksiyonları New York’un ardından Avrupa’nın moda başkentlerinin podyumlarında da birer birer boy göstermeye başlarken, bu sezon gördüğümüz belki de en cesur koleksiyonlar Londra Moda Haftası’nda sergilendi. London Fashion Week, bu yıl cesur defileleriyle olduğu kadar Kraliçe 2. Elizabeth’in sürpriz ziyaretiyle de çok konuşuldu. Kraliçe, Vogue dergisinin efsane editörü Anna Vintour ile yan yana Richard Quinn’in defilesini izleyerek moda dünyasına unutulmaz bir fotoğraf karesi hediye etti, ardından da modacıya İngiliz tasarım ödülünü sundu.

İzleyici koltuklarını bir kenara bırakırsak, podyumun kendisinde de bir sürprizler geçidi hakimdi, yaratıcılıklarını sonuna kadar kullanan modacılar cesur koleksiyonlar sergiledi. Sonbahar Kış 2018 sezonunda nelerin moda olacağını merak ediyorsanız, şimdi sizi Londra Moda Haftası’nın en akılda kalıcı beş trendiyle baş başa bırakıyoruz

Gökkuşağından Renkler

Burberry başta olmak üzere birçok moda evi önümüzde kış sezonunda gökkuşağını yeryüzüne indirmek için anlaşmış gibiler. Parlak renklerin birbiriyle uyum içinde kullanıldığı birçok kreasyon karanlık kış günlerini ısıtacak gibi görünüyor.

Desenlerin Karmaşası

Renklerin yanı sıra, birbiriyle uyumsuz gibi görünen desenlerin de ahenkle bir araya geldiği tasarımlar Sonbahar Kış sezonuna hareket katacak. Özellikle Kraliçe’nin elinden ödül alan Richard Quinn, birçok farklı deseni bir arada kullanma konusunda hiç çekimser davranmamış. Sezonun ‘in’ desenleri leopar, çiçek ve ekoselerin yamalı parçalar şeklinde birbiriyle buluştuğu birçok tasarım, farklılıkların bir araya gelmesiyle ortaya çıkan özgünlüğü vurguluyor.

Mesaj Kaygısı

Geçtiğimiz sezonlarda da yükselişine tanık olduğumuz sloganlar veya marka logolu ya da yazılı tasarımlar önümüzdeki kış da kendilerinden söz ettirmeye kararlı gibi duruyor. Cesur ya da esprili mesajların farklı tipografilere bürünüp tasarımlarla buluşması modanın ifade özgürlüğünün zirve yaptığı noktayı işaret ediyor.

Oyuncak Bebek Silüeti

Fırfırlara geri dönüş başladı. Özellikle Bora Aksu, Molly Godard ve Simone Rocha önümüzdeki kış için kadın silüetine fırfırların getirdiği hareketi katıyor. Kabarık etekler oyuncak bebeklerin giysilerini çağrıştırırken kullanılan renklerde ise genellikle bu tarzı vurgulayacak pastel ve pembe tonlar tercih edilmiş.

Maskülen Şıklık

Modacıların asla vazgeçemediği trendlerden biri maskülen çizgiler, Londra Moda Haftası’nın da öne çıkan trendleri arasında yerini aldı. Maskülen kesimli ceketler, gömlekler ve pantolonların sert duruşu ise araya serpiştirilen renk, dekolte ve yırtmaç gibi feminen vurgularla yumuşatılıyor.


Önerilen yazılar