MAKALE

Modern ve Eklektik Tarz İç İçe: Eklektik Dekorasyo...

Modern ve Eklektik Tarz İç İçe: Eklektik Dekorasyon

Az rastlanan fakat doğru uygulandığında evinize ayrı bir karakter katan eklektik dekorasyonun inceliklerini öğrenmeye ne dersiniz?

Ev dekorasyonunda kontrastlarla uyumu yakalamak bir hayli zor görünse de bazı yöntemleri uygulayarak evinizde sihirli bir hava ve başka hiç kimseninkine benzemeyen bir tarz yakalayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için karakterli parçaları bir araya getirmeli ancak renklerin dengesine dikkat etmelisiniz. Kaos ve kontrast arasındaki ince çizgiyi iyi anlamalı, seçimlerinizi bu doğultuda yapmalısınız. İşte dikkat etmeniz gerekenler…

Zevklerinizi Belirleyin

Eklektik stilin en önemli özelliklerinden biri sınırsız özgürlük imkanı sunması. Eklektik bir ev kurgulamak istiyorsanız, dekorasyonda belli bir döneme ya da belli bir tarza uymak gibi bir zorunluluğunuz yok. Renk dengesini gözeterek, modern parçaları vintage eşyalarınızla dilediğiniz gibi bir araya getirebilirsiniz.

eklektikdekorasyon_02

Uyum Detaylarda Gizli

Eklektik stilde farklı dönemlerden ve tarzlardan parçaları bir araya getirirken, özen göstermeniz gereken detaylardan biri uyum. Bir yemek masası, etrafında farklı modelde sandalyelerle oldukça hoş bir görüntü oluşturabilir, ancak bu sandalyelerin farklı boylarda olması salonunuzda kaotik bir görüntüye sebep olabilir. Bu nedenle en azından sandalyelerin aynı boyutta ya da benzer renk tonlarında olmalarına özen gösterebilirsiniz. Eşyaların doğru yerleşimi, koltukların birbirlerine uzaklığı, aksesuarların farklı da olsa aynı ölçülere sahip olması, eklektik tarzda önemlidir.

eklektikdekorasyon_09

Düz ve Sade Arka Plan Rengi

Eklektik tarzı uygularken evinizde farklı renklere bir arada kucak açacağınız için duvarlarda ve zemin döşemesinde tercihinizi açık renklerden yana kullanın. Düz ve sade arka planlar ve zeminler eşya seçiminde daha fazla özgür olmanıza ve renkler arasında denge sağlamanıza yardımcı olur.

Desenlere ve Renklere Yer Açın

Diğer dekorasyon tarzlarının aksine eklektik tarzda bir ev kurgulamak istiyorsanız, farklı desenleri ve renkleri bir araya getirmekte özgürsünüz. Bununla birlikte evinize yeni bir yastık ya da perde alırken planlı olmaya, kalabalıktan kaçınmaya ve desenlerin birbiriyle yakışıp yakışmayacağını gözünüzde canlandırmaya çalışın.


Önerilen yazılar