New York’ta Lezzet Turu

Dünyanın en önemli metropollerinden New York, gastronomi aşıkları için de gerçek bir yemek cenneti.

Metropol ve gökdelen dolu bir şehir olmasına rağmen New York’un gerek görsellik gerek gastronomi anlamında her mevsim ayrı bir tadı var… Mesela ‘Christmas’ zamanı şehir inanılmaz güzel bir şekilde süslenir; Rockefeller Meydanı’na dev çam ağacı konur; şehir turist akınına uğrar; mağazalar birbirleriyle “vitrin süsleme” yarışına, yerli yabancı turistler ise bu mağazaları izlemek için kuyruklara girer. Yerli turist diyorum; çünkü diğer eyaletlerden New York u daha önce görmemiş pek çok kişi, yılın bu zamanı şehrin güzelliğini seyretmeye gelir.

Peki New York’taki gastronomi mabedleri nerede diye sorarsanız; şöyle cevaplayabilirim. Şimdi size restoranları değil, şehri gastronomiye nasıl yönlendirdiklerini, her kitlenin her yemeğe nasıl ulaştığını anlatacağım. Örneğin şehrin göbeğinde olan Bryant Park a her yıl çadırlar kurulur ve şehrin en iyi restoranlarının ve kafelerinin ürünleri buralarda satılır.

Rafine gurmanlardan, bloggerlara hatta elinde kamerasıyla dolaşan Japon turistlere kadar her türlü kitleyi burada görebilirsiniz. İster banklarda oturup buz pateni pisti karşısında yemeğinizi yiyebilir, ister The Bold Guy (kel adam) Max Brenner ın çadırından sıcak çikolata alıp, New York sokaklarını turlarken sıcak çikolatanızı yudumlarsınız.

Max Brenner

Max Brenner

Max Brenner, çok ünlü bir çikolatacı… Hatta kendisi için çikolata kültürünü değiştiren adam diye bahsediliyor. Dünyada Rusya dan, Avustralya ya kadar çok sayıda ülkede şubeleri var. Menüsünde ise sıcak çikolatadan, pizzaya kadar birçok ürün mevcut. Yani burada sadece çikolata satılmıyor. New York a yolu düşenlerin kesinlikle uğraması gereken bir yer Max Brenner

“Buraya kadar güzel anlattın sevgili yazar, peki ama özellikle bahar ya da yaz aylarında New York’ta neler oluyor?” diye sorduğunuzu duyuyorum. Bahar aylarında, özellikle  mayıs ayının ortalarına doğru 5. Cadde üzerinde “Madison Square Eats”  çadırları kurulur. Şehrin en iyi 20 restoranı, burada yemek peşinde koşan kitleyle buluşur. Bu etkinlikte işin en güzel yanı bazen rezervasyon için deli gibi kuyruk beklediğiniz restoranların, aynı anda ayağınıza gelmesidir. Bu çadırlarda geleneksel Kolombiya ve Meksika mutfağından Kore ye, füzyon mutfağından Thai lezzetlerine kadar her şeyi bulabilirsiniz. Sabah 11 den akşam 21:00 e kadar açık çadırlar için söylenebilecek tek şey, ne kadar erken giderseniz o kadar çabuk yemeklere ulaşacağınız gerçeğidir. Peki bu çadırlarda kimler oluyor diye merak ediyorsanız, bu sene katılan lezzet duraklarını şöyle sıralayabilirim:

Roberta s Pizza

Şehrin en iyi pizzacılarından biri. Roberta nın pizzacısında kuyruklar oluşur, en çok tercih edilen pizza çeşidi ise White Cheddar Garlic’dir. Önünüzde hamurun açılıp pişirildiği pizzalar, 6 dakikada servis edilir. Pizzanın yanında ise soğuk bir lager bira içmeniz tavsiye edilir.

Roberta s Pizza

Roberta s Pizza

Melt Bakery New York

Sadece dondurmalı bisküvili sandviç yapan bir yer olsa da Melt Bakery’nin sandviçleri kısa zamanda şehre damgasını vurdu. Benim tercihim ve genellikle çoğu kişinin tercihi ise Cream Cheese Ice Cream Red Velvet Sandwich (krem peynirli dondurmalı sandviç). Kadife diye boşuna da denmiyor; çünkü gerçekten kadifemsi bir dokuya sahip. Kadife dokunun ve tatlı tuzlu dondurmanın muhteşem uyumunu mutlaka denemeniz lazım. Bir uyarı daha… Dondurmalı sandviçi aldıktan sonra bir dakika bekletin ve öyle yiyin; sandviçi doğrudan buzluktan çıkardıkları için cookie nin biraz kendine gelmesi gerekiyor.

Melt Bakery New York

Melt Bakery New York

Arancini Bros… (Arancini Kardeşler)

Arancini, otantik bir Sicilya bölgesi sokak yemeğidir. Arborio pirinci ile yapılan bu yemeğin çok sayıda çeşidi bulunuyor. İster karidesli ister mantarlı tercih edebilirsiniz. Arancini Kardeşler de böyle yapıyor… Gönüllerinden geçen çeşitleri yapıp, gönülleri fetediyolar. Etli, deniz mahsullü ve hatta vejateryanlar için sebze ağırlıklı çeşitler bulunuyor. Ispanaklı& ricottalı, ragulu, somonlu, karidesli, fıstıklı pestolu, carbonaralı ve hatta nutellalı… Arancini Kardeşler son olarak şunu  tavsiye ediyorlar:  Fritözden çıkardığımız kızarmış pilav toplarımızı çatal bıçak ile değil, elinizle yiyin..

Bu sene mayıs ayının 13 ünde başlayan Madison Square Eats, haziran ayının 9 unda sona erdi. Seneye bu tarihlerde New York a seyahat eden olursa, bu etkinliğe mutlaka katılmalı…

Arancini Bros

Arancini Bros

Yazı: Semi Lichy


Önerilen yazılar