Off-Road’un Geleceği

Audi’nin yeni konsepti AI:Trail, off-road sürüş keyfini zirveye çıkaracak detaylarla dolu.

Frankfurt Motor Show’da tanıtılan Audi AI:Trail konsepti, doğa tutkunlarını kendine hayran bıraktıran birçok işlevle dolu, ilginç bir araç. Aracın en ilginç tasarım özelliği far yerine drone’larının bulunması. Audi Light Pathfinders adlı bu drone beşlisi, araç ilerlerken onu yukarısında ve etrafında otonom bir şekilde uçarak sadece öndeki yolu değil, tüm çevreyi aydınlatıyor. Uçmadıkları zaman ise arabanın tavanında konumlanarak kamera yerine geçiyor ve sürücüye yolu gösteriyorlar. Bir diğer fonksiyonları da sürücü aracın dışındayken bir araya gelmeleri ve spot ışığına benzer bir aydınlık sağlayarak ona eşlik etmeleri.

Yarı otonom ve tamamen elektrikli olan AI:Trail’in outdoor keyfini zirveye çıkaran ilginçlikleri bununla sınırlı değil.

Farların drone’larla değiştirilmesi gibi, arka koltuklar da çıkarılabilen hamaklar şeklinde tasarlanmış! Böylece aracınızı park ettiğiniz her yerde, ayrıca eşya taşımanıza gerek kalmadan oturma yeriniz hazır oluyor! Bu tasarım projesinin yöneticisi Oliver Keyerleber, aracın bu özellikleri için “Audi ister araç içinde, ister hiking yolunda olsun tüm gezi boyunca sürücüsüne eşlik ediyor ve böylece aralarında duygusal bir bağ oluşuyor,” yorumunda bulundu.

Büyük pencereleriyle bir helikopter kabinine benzeyen gövdesi de, alışılmış otomobillerden daha geniş görüş açıları sunuyor ve böylelikle araç, sürücüsünün doğa ile arasındaki etkileşimin arasına girmemiş oluyor.

AI:Trail’de outdoor odaklı çeşitli aksesuarlar da bulunuyor, örneğin mataralar, dürbünler ve aracın içindeyken ortam aydınlatması sunan dışarı çıkarıldığında ise güçlü bir fenere dönüşen ‘Light Companion’ gibi. Hatta bu fener aracın navigasyonuyla entegre oluyor ve hiking yaptığınız sırada yola yansıttığı sembollerle size rehberlik ediyor.

Dört elektrlikli motora sahip, dört çekerli AI:Trail kaplanmış yollarda ve orman yollarında otonom sürüş sunarken engebeli arazilerde ise işi sürücüye bırakıyor. Özel dokulu lastikleri süspansiyonu azaltarak yolcu konforunu artıran desteklerle donatılmış.

Audi, bu tür spesifik amaçlara göre özelleştirilmiş araçların gelecekte kendilerine daha fazla yer bulacağına inanıyor. Zaten AI:Trail markanın özel bir amaca göre tasarladığı dördüncü aracı. Bundan önce lüks uzun yol seyahatleri için Aicon’u, spor bir araç olan AI:Race’i ve otonom şehir içi yolculukları için ise AI:ME adlı aracı tasarlayarak bu düşüncesini ortaya koymuştu.

 


Önerilen yazılar