Ofiste Mutlu Olmanın Beş Yöntemi

Zaman zaman işinizde motivasyon eksikliği yaşıyor ve mutlu olmadığınızı hissediyorsanız kariyer koçlarının önerilerine kulak verin.

Ne yazık ki iş hayatı her zaman çok keyifli olmayabiliyor. Özellikle de yazın bitişinin ardından ofise dönmek sizin de çalışma motivasyonunuzu düşürmüş olabilir. Hele ki aynı işte uzun bir süredir çalışıyorsanız heyecanınızı kaybetmiş olmanız da mümkün. Kariyer koçları bu durumu değiştirmeniz ve ofiste kendinizi daha mutlu hissetmeniz için beş öneriyi sıralıyor.

İşleri Karıştırın

Evet, her gün aynı işi yapmanın sıkıcı olduğunu kabul ediyoruz. Peki yaptığınız iş belliyken, ofiste geçirdiğiniz zamana heyecan katmak imkansız mı? Kariyer koçları, farklı departmanlardan iş arkadaşlarınızla ya da farklı sektörlerde çalışan kişilerle sohbet etmenin sizde ilham uyandırabileceğini söylüyor. Onların yetenekleri ve sahip oldukları sorumluluklar size ilginç geliyorsa bunları edinmenin kendi kariyerinizde işinize yarayıp yaramayacağını düşünün ve gerekiyorsa şirketinizle konuşup sergilemek istediğiniz farklı yeteneklerinizden bahsedin.

Büyük Resmi Görün

Eğer büyük bir şirketin çalışanıysanız görevinizin sınırları belli olduğundan büyük resmi gözden kaçırıyor olabilirsiniz. Yapbozun tek bir parçası olmak bazen size kendinizi amaçsız hissettirebilir. Yaptığınız iş etrafınızdaki kişilerle bağlantılı değil gibi hissediyorsanız iş arkadaşlarınızla konuşarak onların neler yaptığını öğrenebilir böylece yapbozun parçalarını yavaş yavaş birleştirerek kendi görevinizin önemini kavrayabilirsiniz.

Fark Yaratın

Eğer bir yardım derneği gibi bir yerde çalışmıyorsanız, yaptığınız işin insanların hayatlarında bir fark yaratmadığını düşünüyor olabilirsiniz, bu da motivasyon düşüklüğünüzün başlıca sebeplerinden biri olabilir. Çalıştığınız şirketle aranızda bir bağ eksikliği olduğunu hissediyorsanız verdiğiniz hizmetin ya da ürettiğiniz ürünlerin müşterilerinizin hayatını nasıl etkilediğini, başarı hikayelerini, yorumları okuyarak öğrenebilirsiniz. Şirket dışındaki insanların yaşamlarında yarattığınız fark, işinize daha severek sarılmanızı sağlayacak.

Değişimi Başlatın

Büyük bir projeyi tek başına üstlenme ya da yepyeni bir girişim başlatma fikri başta korkutucu gelebilir. Ancak bu sizi parlak fikirlerinizi ve görüşlerinizi şirketinize iletmekten alıkoymamalı. İnsiyatif alma konusunda kendinizi özgür bırakın, başarısız olma korkunuzu göz ardı edin ve devam edin. Bu üstlendiğiniz yeni sorumluluk sizi hem şirkette daha görünür kılacak hem de kendinizle gurur duyacak ve başarı duygusunu hissedeceksiniz.

Soru Sorun

Yaptığınız işle ilgili geri bildirim almak için üstünüzle resmi bir görüşme yapmayı beklemenize gerek yok. Yöneticinizle yapacağınız kısa bir sohbette bile ondan yorum alma şansınız var. Soru sormaktan çekinmeyin, böylece ne kadar etkili ve iyi bir çalışan olduğunuzu ya da belli kusurlarınızı duyup belirsizlik durumundan çıkacak ve kendi gelişiminizi ölçme şansını bulacaksınız.


Önerilen yazılar