Oscar Gecesinden Notlar

92. Akademi ödülleri bu sene sinema dünyası için epey çekişmeli geçti. Hiç şüphesiz birçok iyi filme, performansa, müzik ve daha fazlasına doyduğumuz 2019 senesinde Parasite en iyi film de dahil olmak üzere tam dört dalda altın Oscar heykelciğinin sahibi oldu. Dişli rakiplerinin arasından sıyrılmayı başaran bu film, en iyi özgün senaryo, en iyi uluslararası film, en iyi yönetmen ve en iyi film ödüllerini aldı. 

Joaquin Phoneix’in performansıyla göz kamaştıran Joker’i, bir çiftin ayrılık hikayesini çok duygusal bir şekilde anlatan Marriage Story’i, çok iyi bir hikaye kurgusu olan Ford V Ferrari’yi, Scorsese’in klasiklerine girecek The Irishman’i sollayan Parasite filmi, fakir ve zengin arasındaki farkları bir dolandırıcılık hikayesi üstünden anlatıyor.

Akademi’den geçen senelerde en iyi film kategorisinde ödül alan yapımlara baktığımızda tüm kazananların toplumsal bir konuyu işlediğini görmezden gelemeyiz. Kazananın oylama ile belirlendiği Akademi Ödülleri’nde performansın mı yoksa toplumun ilgisini çekenin mi kazandığı gibi söylentileri duymak mümkün. Parasite, cidden hak ettiği için mi yoksa toplumsal nedenlerden mi dört ayrı kategoride ödülleri topladı buna net bir cevap veremeyiz. Ancak en iyi film kategorisine aday olmuş tüm filmleri izleyenler ödülü hak ettiğinde birleşiyor.

Filmin anlattığı hikaye, çekimler ve karakter gelişimleri için diğer adaylara göre daha üst seviyede denilebilir. İnsanın bulunduğu mevkilerde hayatını hangi yollarla devam ettirebildiğini konu alan film, bu senenin hiç şüphesiz başarılı yapımlarından biri. Bu nedenle de en iyi film, en iyi uluslararası film ve en iyi özgün senaryo ödüllerini alması şaşırtıcı değil.

Ancak en iyi yönetmen kategorisinde ödülü alması, diğer adaylarla karşılaştırılınca sıra dışı kalıyor. Özellikle 1917 filminin yönetmeni Sam Mendes, Oscar ödül töreninden önceki ödül törenlerinde en iyi yönetmen dalında başarılar elde etmişti. Scorsese ve Tarantino gibi ustalardan bahsetmeye ne kadar gerek var bilemiyorum. Akademi’de ödüllerin oylama sisteminin egemenliği altında belirlenmesi bazen biz sinema tutkunlarını şaşırtabiliyor…

Yazar:  Ömer Kermooğlu


Önerilen yazılar