Otomobil Değil Sanat Eseri

Yeni Pagani Huayra Roadster, gerek mücevheri andıran tasarımı gerekse teknik özellikleriyle gerçek bir mühendislik harikası.

Süper spor otomobilleriyle tanınan ünlü İtalyan üretici Pagani, kendi deyimiyle bu zamana kadarki en karmaşık projesini hayata geçirdi. Altı yıl önce tanıtılan Huayra coupe versiyonun ardından, önümüzdeki ay düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni modeli Huayra Roadster’i görücüye çıkaracak olan Pagani, fuar öncesinde otomobille ilgili detayları açıkladı.

Mercedes-AMG M158 motorunun kullanıldığı otomobil, gerçekten de her detayıyla ilgi çekici özelliklere sahip. 7 ileri otomatikleştirilmiş manuel şanzıman Huayra Roadster’in maksimum gücünün yola aktarılmasındaki önemli oyunculardan. Karbo/titanyum olarak adlandırılan monokok gövde ve altyapıyla birlikte toplamda 1.280 kilogram ağırlığa sahip olan Huayra Roadster, bu değeriyle coupe versiyonundan yüzde 6 oranında (80 kg) daha hafif bir yapıya sahip. 754 beygir güce sahip otomobil, 0 dan 100 km/s hıza ise sadece 2.8 saniyede ulaşabiliyor.

Tasarım açısından alışılmışın dışında hatlarıyla göz dolduran Pagani Huayra Roadster, önde 20 inç arkada 21 inç olan jantlarıyla oldukça dikkat çekici. Martı kanat kapılara sahip otomobil, mavi dikişlere sahip krem bej karışımı deri koltukları, şeffaf ve kumaş olmak üzere iki seçenekli tavan alternatifi ve alüminyum vites koluyla gerçekten de tarz sahibi. Bununla birlikte sadece 100 adet üretileceğini ve şimdiden hepsinin satıldığını da ekleyelim. Kaldı ki sadece görselleri bile gerçek bir sanat eseriyle karşı karşıya olduğumuzu kanıtlıyor.


Önerilen yazılar