MAKALE

Park ve Bahçelerle Barışma Zamanı

Park ve Bahçelerle Barışma Zamanı

Son yıllarda doğaya dönüyoruz. Doğa ve toprakla etkileşimde olma isteği ise artık bir festivale dönüştü.

Parklar, insanları buluşturur ve onları kaynaştırır. Bu bakış açısıyla Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği 1. Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali; parklar, meydanlar ve bahçelerde gerçekleşen rengarenk bir festival. 15 Mayıs’a kadar sürecek festival kapsamında birçok atölye, etkinlik ve konser düzenlenecek.

Festivalin amaçlarından biri de toplumdaki dönüşüme cevap aramak. Bununla birlikte kamusal alanı halka açıp, bu alanları özgürleştirmeyi hedefleyen festivale katılım ücretsiz. Bu yıl ilk kez düzenlenen festivalin teması ise “Beşiktaş’ta Barışmak”. Uluslararası birçok ismin yer aldığı festivalde bahçe tasarımcıları, sanatçılar, mimarlar ve kentsel tasarımcıların projeleri Beşiktaş’ın birçok noktasında katılımcılarla buluşacak. Festivalin proje başlıkları arasında; “Seyir”, “Özgür Alan”, “Barışmak”, “İnsan” ve “Paylaşmak” var. Katılımcılar rengarenk çiçek ve bitkilerle buluşmanın yanı sıra sürdürülebilirlik, üretkenlik, geri dönüşüm ve yeniden kullanılabilirlik kavramlarıyla da iç içe olacak.

Festival danışmanlığını, Chelsea Flower Show’un 23 yıl boyunca direktörlüğünü üstlenen Stephen Bennett yapıyor. London College of Design Başkanı olarak görev yapan Andrew Tomlin Fisher, festivalin Uluslararası Festival Bahçeleri Küratörü olarak yer alıyor. Fisher, “Bahçelerin insanları bir araya getirmek gibi çok büyük bir kabiliyeti vardır. Dünyanın neresine seyahat edersem edeyim, bitki ve çiçekler hakkında sohbet etmek isteyen insanlarla tanışıyorum” diyor.

Etkinlikler; Dünya Barış Parkı, Aykut Barka Parkı, Sanatçılar Parkı, Yahya Kemal Parkı, Şairler Sofası Parkı ve Yetimhane’de gerçekleşecek.

Festival ile ilgili programa buradan ulaşabilirsiniz:

www.besiktasbahcevecicekfest.com
www.youtube.com