Podyumda Simya Gösterisi

Coperni’nin sıvıdan kumaşa sihirli bir şekilde dönüşen elbisesi sadece Paris Moda Haftası’na değil, moda tarihine damga vurdu.

Markaların 2023 İlkbahar Yaz koleksiyonlarını sergiledikleri Paris Moda Haftası sona ererken Coperni’nin defilesinde, moda ile ilgisi olsun ya da olmasın herkesin hafızalarına kazınan bir an yaşandı. Sosyal medyada viral olan videoda da izlediğimiz gibi, defilenin sonunda Bella Hadid podyuma üzerinde neredeyse hiçbir şey olmadan çıktı. Ardından iki kişi modelin vücudunu beyaz renkli bir sprey boya ile boyamaya başladı.

Yaklaşık yedi dakikanın ardından kar spreyi gibi görünen boyanın, havayla temas ettiğinde kuruyarak dokunmamış bir kumaşa dönüşebilen bir madde olduğu ortaya çıktı. Hadid’in tenine temas ettiğinde sıvı gibi görünen ancak ardından matlaşan madde, modelin vücudunu tamamen saran bir kumaşa dönüştü; eteğine ve omuzlarına yapılan birkaç dokunuşun ardından karşımızda artık bir elbise duruyordu. Polimer ile doğal ya da sentetik lifler içeren Fabrican adlı bu madde sayesinde Coperni sadece bu sezonun Paris Moda Haftası’na değil, moda tarihine unutulmaz bir an bırakmış oldu. Bu unutulmaz moda anı Coperni’nin baş tasarımcılarından olan, ileri teknolojiye meraklı Sébastien Meyer ve arkadaşı, bilim insanı, Dr. Manel Torres sayesinde gerçekleşti.

Defilenin en dikkat çeken anı bu final bölümü olsa da koleksiyonun diğer parçalarına baktığımızda da yine farklı çarpıcı detaylar vardı.Örneğin üzerine yüzlerce cam parçası işlenmiş, pırıl pırıl parlayan mini elbise ve kumaş panelleri bir çeşit metal dikiş ile birbirine tutturulmuş giysiler gibi… Omuz detayları da defilede ön plandaydı. Neredeyse dikdörtgen şekilli omuzlara sahip ceketler ve elbiselerin dışına yerleştirilmiş, vatka yerine kullanılan sütyen pedleri gibi.

Sébastien Meyer ve Arnaud Vaillant’ın Coperni Femme adını verdikleri bu yeni koleksiyon, farklı silüetleriyle yeniden yapılandırılan feminenlik anlayışına bir övgü niteliğindeydi.


Önerilen yazılar