Rekabet ve Dostluğun Zirvesi

İtalya’nın iki moda devi Fendi ve Versace’nin benzeri görülmemiş iş birliğinden doğan koleksiyon: Fendace.

Moda dünyasında yapılan iş birliklerine alışığız, ancak Versace ve Fendi gibi iki büyük ismin birlikte tasarladığı Fendace koleksiyonu daha önce gördüklerimizden çok farklı. Fendi’nin Artistik Direktörü Kim Jones ile Versace hanedanının kraliçesi Donatella Versace, bu koleksiyonun iki marka arasındaki dostluk ve sevgiden doğduğunu belirtiyor.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında, Emily Ratajkowski, Gigi Hadid, Kate Moss, Amber Valletta ve Naomi Campbell gibi yıldız isimlerin de dahil olduğu bir kadroyla sunulan göz kamaştırıcı defilede gördüğümüz tasarımlar şimdi ikonik fotoğraf sanatçısı Steven Meisel’ın ve ünlü film yapımcısı Alec Maxwell’in objektiflerinden yansıyarak karşımıza çıktı. 12 Mayıs’ta dünya çapındaki pop up butiklerde satışa sunulacak koleksiyon, iki markanın stil kodlarını kusursuzca birleştiriyor.

Koleksiyon daha önce başka hiçbir marka için tasarım yapmamış Donatella Versace ile Kim Jones’ın birbirlerinin arşivlerine girip seçtikleri tasarımları kendi dilleriyle uyarlamalarından doğduğu için bu denli özel ve büyük bir moda olayı.

Versace’nin gösterişli vizyonu ve Fendi’nin zanaatkar detaylara olan nitelikli yaklaşımı tüm tasarımlarda kendini eşit şekilde hissettiriyor. Baskılar ile renkler cesur ve heyecan verici. Taşlarla süslenmiş ışıltılı aksesuar ve mücevherler tasarımlara eşlik ediyor. Peekaboo ve Baguette gibi ikonik Fendi çantarlarının silüetleri Versace’nin stiliyle birleşiyor. Fendi’nin FF logosu ile Versace’nin Medusa’sı bir araya gelip Fendace La Medusa adlı çanta modelini yaratıyor.

Fendace’nin devamının gelip gelmeyeceği hakkında henüz bir bilgi yok ancak bu ortak koleksiyonun kendine moda tarihinde şimdiden çok önemli bir yer edindiğini söylemek mümkün.


Önerilen yazılar