Renault’dan Robotik Hamle

Şehirlerdeki hayat kalitesini artıracak, ulaşım biçimlerine farklı bir yaklaşım getirecek robot otomobil Renault EZ-GO ile tanışın.

Elektrikli otonom otomobil modellerine bir yenisi daha eklendi. Renault, Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttığı konsept otomobiliyle sürücüsüz gelecekte kendisinin de var olduğunu kanıtladı. Türünün ilk örneği EZ-GO elektrikli ve sürücüsüz olmasının yanı sıra paylaşımlı bir ulaşım sistemi. Bu sistem iki şekilde çalışması planlanıyor onu ister mobil uygulama ile belli bir konuma çağırabilecek isterseniz sabit istasyonlardan alabileceksiniz.

EZ-GO’nun sürücüsüz sürüş yetenekleri, şerit değiştirmek, kavşaktan dönmek ve önündeki araçla mesafesini korumak gibi ileri teknolojileri barındırıyor.

Altı kişilik bu aracın yolcu bölümü bir koza şeklinde tasarlanmış. Yolcular öndeki bir kapaktan içeri giriyor, ayrıca kapak açıldığında yanan ışıklar araca daha kolay erişim için biniş rampasının duracağı yeri belirtiyor. Koltuklarsa U şeklinde tasarlanmış, bu da yolculuğu daha sosyal kılıyor. Panoramik cam tavanıyla, keyif kattığı şehir hayatının manzaralarını da yolcularına sunuyor EZ-GO.

Aracın hızı, güvenlik nedeniyle saatte maksimum 50 km ile sınırlı olacak. Yakınlarda herhangi bir kaza ya da benzeri bir durum olduğunda ise ya kendi kendine ya da ana kontrol merkezinden yapılacak yönlendirmeyle emniyetli bir konuma hareket edecek. EZ-GO, Renault’nun dört tekerli kumanda teknolojisi 4CONTROL’e de sahip aynı zamanda.

Şehirde yaşayan insanların yeni mobilite çözümleri aradığına inanan Renault, paylaşımlı ve otonom bir aracın şehir içi ulaşımında yenilikçi bir sayfa açacağını düşünüyor. İlk EZ-GO’nun 2022 yılında sokaklara çıkması öngörülüyor.


Önerilen yazılar