MAKALE

Rengini Çiçekten Alan Rolls-Royce

Rengini Çiçekten Alan Rolls-Royce

Otomobil tutkusunun çok ileri seviyelerinde, bir çiçek yaprağını Rolls-Royce’a götürüp “Tam bu renkte bir otomobil istiyorum,” diyebilirsiniz. Nasıl mı? Fuşya Rolls-Royce’una kavuşan Michael Fux’un hikayesine kulak verin.

Otomobil koleksiyonerlerinin en ünlülerinden Michael Fux, Kaliforniya’daki Pebble Plajını ziyaret ettiği sırada, capcanlı bir fuşya renge sahip bir çiçek buldu. Bundan tam bir yıl sonra ise, Rolls-Royce tarafından kendisi için tam da o çiçeğin renginde yapılan “Dawn in Fuxia” adlı otomobilinin teslim seremonisine katılmak için aynı plaja geri döndü. Ünlü lüks otomobil üreticisi Rolls-Royce, seçici otomobil tutkunlarına 44 binden fazla renk seçeneği sunsa da Micheal Fux’a mevcut opsiyonlar yeterli olmuyor gibi görünüyor, çünkü bu Fux’un ilk bespoke Rolls-Royce’u değil. Daha önce, bugüne kadar yapılmış en kişisel Dawn modeli, koleksiyonerin isminden esinlenerek adlandırılmış “Fux mavisi” rengiyle kendisine sunulmuştu. Üstelik Fux’un tutkusu bununla da bitmiyor, Rolls-Royce’un renk koleksiyonunda sadece onun için rezerve edilmiş toplam 7 ayrı renk bulunuyor!

‘Bespoke’ terimi, sipariş üzerine özel tasarlanan ürünler için kullanılıyor, bu tam ölçünüze göre dikilmiş bir takım elbise de olabiliyor, geleneksel satış noktalarındakilerden farklı, kişiye özel renkler veya özgün iç tasarımlarla üretilen otomobiller de… Dolayısıyla koleksiyonerler gibi özel alıcılar, tamamen kendilerine özgü bir aracın lüks ve ayrıcalığını yaşamak için otomobil üreticilerine meydan okumayı tercih ediyor. Onların yaptıkları işi daha üst seviyeye çıkarmalarına, gerçek bir sanat eseri sunmalarına olanak veriyor.

Michael Fux’un kişisel kolleksiyonuna katmak sipariş ettiği on birinci Rolls-Royce aracı da Rolls-Royce tasarımcılarının bir sanat eseri niteliğinde. “Dawn in Fuxia”, dünyanın önde gelen lüks otomobil etkinliği olan Pebble Beach Concours d Elegance’ta, Rolls-Royce Ceo su tarafından tanıtıldı. Ne dersiniz, Fux’un ilhamını fuşya bir çiçekten alan yepyeni Rolls-Royce’u çok çekici görünmüyor mu?


Önerilen yazılar