Renkli Bir Yürüyüş Rotası

Şangay’ın artık yepyeni ve rengarenk bir köprüsü var!

Şangay’ın Jing’an ve Zhabei mahallelerini birbiriyle birleştiren Puji road adlı yaya köprüsü 1997’den bu yana şehrin sakinlerine hizmet veriyor. Bir yandan Suzhou Nehri’nin harika manzaralarını da sunan bu bir kilometre uzunluğundaki platform, renkli projeleriyle bilinen 100architects firmasının dokunuşuyla şehrin en özel simgelerinden biri haline dönüştü.

Şehrin en yoğun noktalarını birbirine bağlayan köptü artık griden çok çok uzak, capcanlı renklerle göz alıyor. Renkler köprüyü kullananları kendi ritmlerine göre ayrıştırmak üzere seçilmiş. Örneğin ortadan dümdüz uzanan açık yeşil yol, bisiklet ve scooter gibi araçların geçişine ayrılmışken köprü boyunca kıvrılarak ilerleyen pembe yol ise yayaların bu deneyimin tadını acele etmeden, yavaş bir tempoda çıkarmaları için onlara yol gösteriyor.

Projenin mimarları High Loop adlı bu köprüyü, bir köprüden çok bir park gibi tasarlamış. Arka planındaki cam göbeği mavi renk ise insanların durup sosyalleşebileceği alanları temsil ediyor. Kimisi piknik alanı, kimisi dinlenme ve seyir terası, kimisiyse minik amfitiyatrolar gibi düşünülmüş bu mavi cepler ona kontrast yapan açık sarı mobilyalarla donatılmış. Bazı mavi cepler ise sokak satıcılarının stand açabileceği alanlar olmak üzere boş bırakılmış.

Kısacası hem tasarımının renkliliği hem de renklerinden gelen bu işlevsellikle High Loop, sıradan bir köprüyü baştan yaratıp Şangaylılar için hem dinlenme hem de sosyalleşme alanı olarak yeniden sunuyor.

 


Önerilen yazılar